İlkokulda Ders Çalışma Alışkanlığı

Paylaş
 

İlkokulda Ders Çalıştırma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuklarınızın eğitim seviyesinin üst düzey olabilmesi adına mutlaka ilkokul döneminde verimli ders çalışma sistemlerinin öğretilmesi, hatta alışkanlık haline getirilmesi gerekmektedir. Bunun için de mutlaka çocuklarınız için hem rahat hem de sessiz bir ortam ayarlayarak verimli bir şekilde ders çalışmalarını sağlayabilirsiniz.

çocuk ders çalışma

Çoğu anne ve babaların yapmış olduğu en büyük hatalardan birisi de çocuklarının başında beklemeleridir. Çocuklarınızın başında beklemeden kendi başlarına ya ders çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çocuklarınızın hoşuna gidecek aktiviteleri yapmasına izin vermeniz gerekir. Yani zamanı iyi ayarlamalı, sürekli ders çalışıp sıkılmak yerine zaman zaman daha keyifli etkinliklere de yer verilmelidir.

Ders Çalışmaya Ara Vermeli

Çocukların sürekli saatlerce masa başında ders çalışmaları mümkün bir durum değildir. Böyle bir durumda dikkatleri dağılacağından dolayı çalışmaları verimli olmayacaktır. En zor dönemlerden birisi de ilkokul çağında ki çocukların ders çalışmalarıdır. Genelde oyun istediği içerisinde olan çocukları ders çalışmaya ikna etmek çoğu anne ve babalar için epey bir güçtür. Bu tür sorunlar ile karşı karşıya kalmamanız açısından en iyi çözüm yollarından birisi de çocuklarınıza hem ders hem de oyun için bir plan hazırlayıp ders çalışması halinde sıra da oyunun olduğunu hatırlatmanız gerekiyor. Bu sayede ders çalışma alışkanlığının kazanılması mümkün olacaktır.

Okuma Alışkanlığı Kazandırın

Çocuklarınıza okuma alışkanlığı kazandırmanız ileri  dönemlerde derslerimi daha kolay idrak edebilmelerine ve eğlenerek çalışmalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle daha çok çocukların sevdiği kitapların satın alınarak düzenli aralıklar ile okumasını da sağlamanız gerekiyor. Kalem tutmayı, kitabı dışından değilde içinden okuması gerektiğini öğreterek derse daha fazla odaklanmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede çocuklarında eğitim seviyelerinde yükselme meydana gelecektir.

Bu yazı 1241 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun