İngilizce Müfredata Yeni Bir Soluk

Paylaş
 

MEB İngilizce ağırlıklı eğitim veren okulların müfredatına yenilik getirdi. İletişimsel becerileri artırmak ve öğrencilerin günlük İngilizce kullanımını aktif hale getirmek adına yapılan bu yenilikte, özellikle ortaokul müfredatları etkileniyor.

Daha Çok Ağırlık Verilecek

MEB, 779 pilot okul ve İmam Hatip ortaokulunda yaptığı bu değişiklik sayesinde İngilizce öğrenimini artırmayı hedefliyor. Öğrenci velilerinin de görüşleri alınarak başlatılan bu uygulama, aslında 2017 yılından bu yana hayatımızda. Tabi okulun olanaklarının da bu yeniliğe uygun olması gerekiyor. Olanakları uygun olan okullar 5. Sınıfa yönelik 18 ders saatine kadar İngilizceye ağırlık verecek.

Ünite Sayısında da Değişiklik Yapıldı

2017 – 2018 yılında yürürlüğe sokulan bu yenilik ile birlikte söz konusu okulların 5. Sınıflarında İngilizce ders saati artırıldı. Ayrıca ünite sayıları da 40’a yükseltildi. Fakat bazı mecralardan gelen 40 ünitenin yoğun olduğu dönüşler, ünite sayısının 36’ya revize edilmesini sağladı. Günlük kullanımda sıkça yer verilen sözcük öbekleri, deyimler ve cümleler bu ünitelerin içerisinde yer alıyor. Bu sayede gençlerin iletişimsel İngilizcelerinin geliştirilmesi hedefleniyor.

Hangi Materyalin Kullanılacağına Zümre Karar Verecek

Telaffuz bölümlerinin de eklendiği üniteler için çeşitli materyaller geliştirildi. Bu materyallerin hangi derslerde kullanılacağı tamamen okul zümre birliğine bırakıldı. Öğrencilerin daha etkin derse katılımını sağlamak amacıyla geliştirilen bu materyaller MEB tarafından yönlendirildi. Çoğu telaffuz yeteneğinin artırılmasına yönelik, yenilikçi ürünlerden oluşuyor

Bu yazı 287 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun