İş Güvenliği Sınavında 15 Soru İptal

Paylaş
 

Son olarak Ankara 16. İdare Mahkemesinin aldığı karar ile 80 sorudan oluşan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Yükseltme Sınavında 13 tane sorunun iptal edilmesine karar verildi. Aynı zamanda mahkeme bir soruda da şık değişikliği yapılmasını istedi. Daha önceden iptal edilen soru ile birlikte toplamda sınavın beşte birine yakını iptal edilmiş oldu.

15 soru iptal

Vatandaşların iş güvenliği konusunda bilinçlenmesini sağlamak amacıyla pek çok reklam ve kamu spotuna yer verildi. Bunların yanı sıra eksik bulunan iş güvenliği uzmanı kontenjanının kapatılması amacıyla da sınavlar açıldı. Bu sınavlardan bir tanesi de yükseltme sınavı olan 80 soruluk 80 sorudan oluşan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Yükseltme Sınavıydı. Buna karşın sınavda yer alan sorular adayları memnun etmemişti. Çünkü soruların bazılarının iptal edilmesi gerektiği bazılarında yanlış olduğuna yönelik dava açıldı. Mahkeme sınava giren adayları haklı bularak soruların beşte birine yakın olan kısmının iptal edilmesini istedi.

Yükseltme Sınavları Nasıl Yapılıyor

Bilindiği üzere yeni başlayan mühendis, mimar, teknik öğretmen ve fen edebiyat gibi branşlardan mezun olanlar C sınıfı iş güvenliği uzmanı olmaya hak kazanıyor. C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları 1800 gün sigortalılık süresini doldurmasının ardından B sınıfı iş güvenliği uzmanlığına yükselme sınavına hak kazanıyor. Aynı şekilde B sınıfı İş Güvenliği Uzmanları ise A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olmak için sınava giriyor.

Bu yazı 1359 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun