İSG (İş Sağlığı ve Güvenliği)

Paylaş
 

İSG: İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı

 İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı ülkemiz gündeminde geçmişi çok olmayan bir konudur. Yakın zamanda iş yerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği uzmanının, iş ve işçi güvenliği konusunda birçok yapıda söz hakkına sahip olacağına dair açıklamalar yapılmıştır. Uzmanların görevlendirilmesi için İSG sınavı gerçekleştirilmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar, ÖSYM tercih ve yerleştirme sistemiyle yerleştirilecektir.

İSG Sınavı Başvuruları ve Sınav Tarihleri

İSG sınavının 2016 yılının son dönemi için yapılacak oturumuna başvurular 11-20 Ekim 2016 tarihlerinde yapılmıştır. 2016 yılının son İSG sınavı da 3 Aralık 2016 tarihinde yapılacaktır. 2017 yılında birinci dönem İSG sınavı 29 Nisan’da yapılacak olup başvurular 28 Şubat ile 8 Mart tarihleri arasında kabul edilecektir. İkinci dönem İSG sınavı için başvurular 11 Ekim ile 19 Ekim arasında kabul edilecek; sınav 2 Aralık 2017’de yapılacaktır. Sınav belirli şehirlerde uygulanmaktadır. Şuan için İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya, Van, Samsun, Konya, Eskişehir gibi illerde uygulanmaktadır. Ancak sınava girecek aday sayısına göre gerek duyulursa ÖSYM, yeni sınav merkezleri açabilmektedir.

İSG Sınavı Süresi ve Saati

Sınav, ÖSYM sınavlarında genellikle olduğu gibi 09.30’da başlayacaktır. Adayların yaklaşık bir saat önceden sınav merkezinde hazır bulunmaları önemle belirtilmiştir. Sınavın süresi 90 dakika olarak belirlenmiştir. Sınav, dört farklı sertifika alanında uygulanacaktır. Bunlar; iş yeri hekimliği, C sınıfı, B sınıfı ve A sınıfıdır.

 

İSG Sınav Kapsamı ve Soru Sayısı

Sınavda adaylara alanlarına yönelik 4 farklı sertifika için çoktan seçmeli sorularak sorulacaktır. İş yeri hekimliği, A, B ve C sınıfları için 60’ar soru hazırlanacaktır. Her test için 60 soruya yer verilmiştir. Testler içerisinde ortak sorulara da yer verilecektir. Aynı tarih ve saatte yapılacak sınavlarda soru içeriklerinde farklılıklar olabilecektir.

 

İSG Sınavı Başvuruları Nasıl Yapılacak?

Başvuru hakkı olan adaylar genel müdürlükçe belirlenecektir. Adayların uygun koşulları taşıyıp taşımadığı tespit edildikten sonra ÖSYM’ye bildirilecektir. Sınava girme hakkı kazanan adaylar sınav ücretini ödeyerek başvurularını yapabilecektir. ÖSYM sisteminde hiçbir bilgisi olmayan adaylar başvurularını ÖSYM sınav merkezlerinden yapacaklardır. ÖSYM sisteminde bilgisi olanlar, fotoğrafları güncel olanlar ÖSYM web sitesinden aday işlemleri uygulamasından başvurusunu yapabilecektir. Sınav başvuru ücreti 2015 yılı için 120 TL olarak belirlenmişti. 2016 ve 2017 yıllarında da bu fiyatta çok fazla bir değişiklik beklenmemektedir.

 

Sınav Giriş Belgesi Nasıl Alınacak?

ÖSYM, başvurularını doğru ve eksik yaparak sınava girmeye hak kazanmış adaylar için sınav giriş belgesi düzenleyecektir. Sınav giriş belgesinde sınav tarih, saati, sınava girilecek bina bilgileri ve adaya ait bilgiler yer alacaktır. Adaylar belgeyi, aday işlemleri sisteminden T.C. kimlik numaralarını ve şifrelerini girerek alabilecekler.

 

İSG Sınavında Puanlama Nasıl Yapılır?

İSG sınavı için puan hesaplamada üç farklı değer kullanılacaktır. Puan hesaplaması için adaya ait ham puan, testteki toplam sorusu ve 100 değerleri kullanılacaktır. Adayın ham puanının yüz katı alınacak yani ham puan ile 100 çarpılacak; ortaya çıkan sonuç testteki toplam soru sayısına bölünecektir. İSG sınavında tüm soruların değeri aynıdır. Sınavda yanlış cevaplar dikkate alınmayacağından boş soru bırakmamak yararlı olacak.

 

İSG Sınavında Çıkacak Konular

Sınavda adaylara sorulacak soruların yüzde oranları farklı olsa da konular aynı olacaktır. Adayları İSG sınavında hukuk, mevzuat, sağlık, teknik, genel İSG alanlarından sorular bekliyor. İş yeri hekimliği grubunda sorulacak sorularda en büyük pay %35 ile sağlığa sonlarında %30 ile mevzuata verilecektir. Bunları %15 ile genel İsg konuları ve teknik takip edecektir. İş yeri hekimliği grubunda en az yüzde %5 ile hukuka aittir.
%5’lik hukuk oranı A, B ve C sınıfı uzmanlığı grubu için yapılacak testlerde de geçerlidir. Bu sınıflar için konu dağılımında en çok yüzde %40 ile tekniğe, %30 ile mevzuata verilmiştir. Bu gruptaki adaylara genel İsg konularından %15 ve sağlık konularından %10’luk dilim ayrılarak sorular hazırlanacaktır.

Bu yazı 1201 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun