İşsizlik Maaşı Ne Kadar Olacak

Paylaş
 

Türkiye’de son 6 ayda her şeye en az % 30 oranında zam geldi. Bu zamlar insanlar arasında tartışılırken kişilerin çok tartıştığı bir başka noktada işsizlik maaşına gelecek olan zam. İşkur tarafından çalışmayan kişilere verilen işsizlik maaşına da zam gelmesi bekleniyor ve işsizlik maaşına gelecek olan zamlarla birlikte yeni işsizlik maaşının 2 bin 10 TL’yi geçmesi bekleniyor.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar

Günümüzde en düşük işsizlik maaşı 805 TL olarak İşkur tarafından çalışmayan kişilere veriliyor. İşkur tarafından çalışmayan kişilere verilen en yüksek işsizlik maaşı ise 1611 TL olarak kişilere veriliyor. Ancak ülkemizdeki ekonomik kriz nedeni ile gerek memurlara, gerekse asgari ücretle çalışan kişilerin maaşlarına belli bir oranda zam gelecek. Gelecek olan bu zamlar aynı zamanda işsizlik maaşına da yansıyacak ve yeni gelen zamlarla birlikte işsizlik maaşı 2010 TL’yi bulacak.

İşsizlik Maaşı Kaç Aylık Veriliyor

İşkur tarafından çalışmayan kişilere 10 aylık bir süre için verilen işsizlik maaşı her sene asgari ücrete gelen zamlar oranında tekrar düzenleniyor. İşkur sigortalı çalışma süresine göre kişilere değişik tutarlarda işsizlik maaşı veriyor. 10 yıl sigortalı bir işte çalışan kişinin işten çıktıktan sonra aldığı işsizlik maaşı ile 3 ay sigortalı çalışan kişinin işten çıktıktan sonra aldığı işsizlik maaşı aynı tutarda olmuyor.

Asgari Ücret Ne Kadar Olacak?

Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz sonucunda asgari ücrete de belli bir oranda zam gelecek. Asgari ücret belirleme komisyonu 6 Aralık 2018 tarihinde bir araya gelerek yeni senede geçerli olacak olan asgari ücret tutarını belirleyecek. Asgari ücret belirleme komisyonunun yeni senede belirleyeceği asgari ücret tutarının 2 bin lira, brüt tutarın ise 2.532 TL olarak belirleneceği konuşuluyor. Brüt asgari ücret tutarının 2.532 lira olarak belirlenmesi durumunda en düşük memur maaşının 5 bin lira en yüksek memur maaşının ise 5.010 lira olması bekleniyor. Şimdi herkesin gözü kulağı asgari ücrete gelecek olan zamda. Çünkü asgari ücrete gelecek olan zam oranında diğer maaşlara da zam gelecek.

Bu yazı 235 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun