İşsizlik Sigortasında Fon Düzenlemesi

Paylaş
 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işsizlik fonu üzerine yapılan düzenlemelerde 2019 ve 2020 yılını kapsayan yıllık gelir oranları hakkında yapmış olduğu açıklama resmi gazetelerde yayınlanmaya başladı. Prim oranının %50’ye çıkarılması ile resmileşen karar sonucunda işsizlik sigortası için yeni ayrıcalıklar tanınmış oldu. Fon düzenlemesinin asıl amacı; istihdamı arttırmak, koruyucu tedbirler almak, işe yerleştirme ve danışmanlık hizmetlerini kontrol altına almak ve piyasada iş gücünü arttırmaya yönelik olduğu belirtilmiştir. Cumhurbaşkanı kararına ek olarak diğer düzenleme ekleri hakkında da açıklamalar yapılmıştır.

Düzenlemeler Resmi Gazete Yayımlandı

Cumhurbaşkanının atmış olduğu imza ile birlikte kesinlik kazanan işsizlik fonu düzenlemesi 2019 ve 2020 yılında devreye girecektir. İş yeri sahipleri ve iş arayanlar için bir fırsat haline dönüşen bu karar ile düzenlemeler fon üzerinde başlamış oldu. Resmi gazete açıklamasına göre işsiz kalanlar için teknolojinin de gelişmesi ile birlikte farklı alanlarda çalışmaya sevk edilmiştir. Sözleşmeli personel ve diğer iş arayan kişiler için 2019 yılında gelecek olan %50 prim sayesinde kişilerin mali ve sosyal hakları da güvence altına alınmıştır. Vize edilmiş sözleşmeli personelleri de içine kapsayan bu karar ile yeni yılda işsizlik fonu üzerinden birçok avantaj sahibi olacak kişilere de kapılar açılmış oldu.

İşsizlik Fonu Düzenlemesi 2019’da Devreye Girecek

2019’a az kala alınan işsizlik fonu kararı ile birçok işsiz ve işten ayrılan kişiler için maliye hakları sunulmuştur. Aynı zamanda kamu ve özel sektör işlerinde de devreye girecek olan fon düzenlemesi yapılmıştır. İş istihdamını arttırmak, işe yerleştirme yapmak, danışmanlık hizmetlerini açmak, planlama çalışmaları yapmak, iş gücünün piyasadaki potansiyelini yükseltmek gibi ilgili mevzuatlar üzerinden yıllık prim gelirleri hesaplanmıştır. Varılan sonuçlarda bu prim gelirlerinin %50’ye çıkarılması kararı alınmıştır ve resmileşmiştir. İş oranının arttırılması ve işsizlik oranının düşmesine yönelik olan yapılan çalışmalarda devreye girecek olan yasa teklifi netleşmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yürütmüş olduğu bu karar teklifi ile sigorta kanunu üzerinde olumlu değişikliklere gidilmiştir. %30 olarak belirlenen iş gücü istihdamı için 2019 yılı hedef alınmıştır.

Bu yazı 182 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun