İşsizlik Sigortasında Prim Müjdesi

Paylaş
 

Prim gelir oranlarının geçen seneye göre 2019 ve 2020 yıllarında % 50 oranına çıkarılacak olan İşsizlik Sigortası Fonu, yapılan düzenlemeler sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da imzası sonrasında Resmi Gazete aracılığıyla yayımlandı.

İşsizlik Sigortasında Sevindiren Haber

2019 ve 2020 yıllarında % 50 oranına çıkarılan İşsizlik Sigortası primi geçen seneye göre daha iyi olup, Cumhurbaşkanı’nın imzasıyla birlikte onaylanarak Resmi Gazete de yayımlanmıştır.

Resmi Gazete’de yayımlanan bu karar, İşsizlik Sigortası Fonu 4477 sayılı Kanunu’nun 48. maddesi gereğince 7. fırkasında yer alan amaçlar için kullanılacak olan oranın artırılmasını sağlamaktadır. Bu karara göre, bahsi geçen kanunda yer alan ve %30 olarak belirlenmiş olan İşsizlik Sigortası Fonu, bir önceki seneye ait prim gelir oranının 2019 ve 2020 yıllarında % 50 olması kararlaştırılmıştır.

İşsizlik Sigortası Kanunu’na göre İşsizlik Sigortası prim gelirlerinin; iş gücü açısından istihdam artışı sağlamak, çalışan işçilerin derecesini yükseltmek ve buna bağlı olarak işsizlik oranında azalma olmasını sağlamak, gelişen teknolojik gelişmelerden etkilenerek işsiz kalan vatandaşların işsiz kalmasını engelleyerek onları başka çalışma alanlarına yönlendirmek, var olan istihdam seviyesini koruma altına almak için tedbir almak ve uygulamak, işe yerleştirme konusunda danışmanlık hizmetleri vermek, iş gücü piyasasında araştırma ve planlaması üzerine gereken çalışmaları yapmak, ödemeleri fon aracılığıyla yapılan vize edilmiş olan ve sözleşmeli olan personel ile bu kişiler arasında söz konusu mevzuata göre kurumların kadro görevlerine tayin edilen ve halen çalışmaya devam eden personel takımının maddi ve sosyal haklarına dair ödemelerini gerçekleştirmek için kullanılması öngörülmüştür.

Yayımlandığı 26 Kasım 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren bu sevindirici haberin kararı şöyledir: ‘’ İşsizlik Sigortası Fonu gelirlerinin, 4477 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 48 inci maddesinin yedinci fıkrasında belirtilen amaçlar için kullanılacak oranın artırılmasına ilişkin ekli kararın yürürlüğe konulmasına, anılan Kanunun 48 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.’’

Bu düzenleme ile birlikte, önümüzdeki iki yıl boyunca (2019-2020) İşsizlik Sigortası, ikinci bir karara kadar % 50 oranında sabit kılındığı Resmi Gazete tarafından duyurulmuştur.

Bu yazı 178 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun