Jandarmaya Personel Alımı

Paylaş
 

Sahil Güvenlik ve Jandarma Akademisi Öğretim ve Eğitim yılı açılışına katılan İçişleri Bakan Süleyman SOYLU yaptığı konuşmada Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine personel alımı yapılacağını duyurdu.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin Kültür Sitesinde düzenlenen 2018-2019 yılı açılı törenine İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU ‘da katıldı.

Törende Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Akademi Başkanı Tuğgeneral Hüseyin Kurtoğlu ve Jandarma Genel Komutanı Arif ÇETİN faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU burada gençlerin uyuşturucu ve terörle mücadeleyi bırakmayacaklarını ve şehitlerin hesabının sorulacağını söyledi.

Jandarmanın Profesyonelleşmesi

Sahil Güvenlik ve Jandarma Akademisinde astsubay, subay, yüksek lisans ve Lisans olmak üzere 7381 öğrencinin öğrenim görmekte olduğu ve bu sayının küçük bir ilçenin nüfusu kadar olduğuna dikkat çekildi. 2016 yılında % 56’ı olan 2018 yılı itibarı ile Jandarma Personelin profesyonelleşme oranı %61’e ulaşmıştır.

İçişleri Bakanı Soylu devam ettiği açıklamalarında; 2019 yılında hedeflerinin % 72, 2020 yılında ise bu hedefin % 81 olarak belirlendiğinin, Sahil Güvenlik Komutanlığında ise profesyonelleşmenin 2107 yılında % 81′ e yükseldiğinin bildirdiği. 2018 yılı için belirlenen % 85 seviyesine yaklaşıldığını belirttiği.

Bu rakamların rutin bir personel alımı olmadığı 15 Temmuz sonrasını yaşanmakta olan başlı başına büyük bir dönüşüm ve değişim olduğu söylediği. Bakan Soylu 15 Temmuz’un büyük bir travma olduğunu ve bu süreçte beraber mesai yapan insanların uçaklara binerek bir birlerinin üzerine bomba yağdırdıkları ve silah doğrultarak kurşun sıktıkları, insanları üzerine tankları sürmelerini kolay kabul edilecek bir durum olmadığını, birlikte bu travmayı yaşadıklarını ve bu sebeple eskide olduğundan farklı adımlar atılmaya başlandığını açıkladı.

Bakan Soylu devam açıklamalarında ise; 15 Temmuz esnasında millet olarak bu olayların sineye çekilmediğinin ‘olur böyle’ diyerek geçiştirilmeye çalışılmadığını, değerlendirmeler ve tartışmaların kişiler üzerinden değil de sistemin tamamının ele alındığını ifade ettiği.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisinin faaliyetlerine de değinen bakan Soylu bu akademilerin bir fabrika sürekli olarak üretim yapması ve işlemesi gerektiğini vurguladı.

Bu yazı 215 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun