Kamuda Memurlara Prim Dönemi

Paylaş
 

Devlet kurumlarında ve kamu alanındaki bütün memurları kapsayacak olan prim dönemi çalışmalarının ayrıntıları belli oldu. Memurların daha verimli bir şekilde çalışmaları ve performanslarına teşvik amacı ile verilecek olan prim ile ilgili yeni reform paketi oluşturuldu. Bu yeni reform paketine göre kamu kurumlarının bütününde hizmet vermekte olan kamu personelinin yetenek ve beceri düzeyleri tespit edilecek. Bununla beraber kamuda başarı ve verimlilik kriterlerine göre memura prim ödenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümet sistemi içerisinde bürokrasinin azaltılması ile beraber sistemin daha hızlı bir şekilde çalışmasına yönelik verdiği talimatlar sonucunda kamu personeline yönelik olarak çalışılacak kriterler için düğmeye basılmış oldu. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile birlikte Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın da içerisinde yer alacağı çalışma çerçevesinde kamudaki insan kaynakları detaylı bir şekilde analiz edilerek raporlama işlemi yapılacak. Daha sonrasında memurların yeteneklerine ve bilgi alanlarına göre prim verme dönemi başlayarak kamuda çalışan kamu personeli işe teşvik edilecek.

Hizmet – Personel – Ücret

Hali hazırda işlemeye devam etmekte olan kamu kurumlarında hizmet – personel – ücret üçlüsünün yeniden gündeme gelmesi sağlandı. Kamu personeli bilgi sistemi dahilinde yer alan ve daha öncesinde başlanmış olan çalışmaların hızlı bir şekilde bitirilmesi kararına bağlanan yeni çalışma sistemi çerçevesinde oluşturulacak olan alt yapı ile beraber her kamu personelinin beceri ve bilgi düzeyleri saptanacak.

Daha sonrasında sisteme aktarılacak olan bu veriler sistem tarafından doğru bir şekilde analiz yapılarak rapolanacak. Hizmet içi eğitimlerini de kapsayan bilgi ve beceri düzeyi olası eksiklik durumlarının tespiti halinde eksik olan eğitimlerin alınması kamu personeli adına sağlanacak. Kamuda esnek çalışma saatleri adı altında geliştirilecek olan yeni modeller de bu çalışma sistemi içerisinde yer alacak. Kamuda çalışan personellerin becerilerinin yanında yetenek ölçümleri de uygulanacak. Bu sistem içerisindeki verimlilik ve etkinlik analizleri her personel için ayrı ayrı uygulamadan geçecek. Kamu personelinin kuruma sağlamış olduğu katkılar, bilgisi ve becerisi yönünde kendisine prim verilecek. Bu ödüllendirme sisteminin 2019 yılı sonunu kadar tamamlanması bekleniyor.

Bu yazı 220 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun