Karnesi Kötü Olan Çocuğa Nasıl Davranmalı?

Paylaş
 

Karneler günü geldi. Tabii ki her anne ve baba çocuğunun başarılı olmasını ister ama bazen bu konuda istenmeyen durumlarla karşılaşabiliyoruz. Peki bu tür durumlarda nasıl davranmalıyız?

Öncelikle şunu kabul etmeliyiz ki: Çocuklar, gençler bir yetişkin kadar olgun davranmayabilir. Onların aklı bir karış havada olabilir. Onların hayat deneyimi yoktur. Yaptıklarının nelere sebep olacağını kestiremezler. Zaten bu yüzden kanunen bile cezai ehliyetleri yetişkinlere göre sınırlıdır. Biz yetişkinler olarak buna göre hareket etmeliyiz. Onları karşımıza değil, yanımıza alarak sorunları birlikte aşmalıyız.

Bir öğrencinin başarısını etkileyen birçok faktör vardır. Aile bunlardan en önemlisidir. Yani ebeveynlerin çocuğa karşı yaklaşımı, aile içi huzur, ev ortamı, ders çalışma olanakları öğrencinin başarısında oldukça önemlidir. Bundan dolayı çocuğumuz kötü karne getirirse öncelikle sorunu kendimizde aramalıyız. “Acaba onunla yeterince ilgilenemedik mi, acaba ona yeterince uygun ders çalışma ortamı hazırlayamadık mı, acaba onu derslerine karşı yeterince teşvik edemedik mi” gibi soruları kendimize sormalıyız. Şunu unutmayın ki: Bir çocuk başarılıysa bu ailenin başarısıdır, başarısızsa bu ailenin başarısızlığıdır. Bütün sorumluluğu çocuğun üzerine atmak işin kolayına kaçmaktır, sorumsuzluktur ve çözüme giden yolu tıkamaktır.

Okul başarısında bir önemli etken de arkadaş çevresidir. Çocuklar arkadaşlarını önemserler ve onlara fazlasıyla uyarlar. Bu yüzden çocuğumuzun başarılı olmasını istiyorsak arkadaş çevresine dikkat etmeliyiz.

Çocuğumuzun eğitim sürecindeki doğrularını ve yanlışlarını en iyi gözlemleyen kişiler öğretmenleridir. Onlar bu alanın uzmanlarıdır. Dolayısıyla bir başarısızlık söz konusuysa bu konuyu öğretmenlerle görüşmeli ve birlikte çözüm yolu aramalıyız.

Son olarak şunu söyleyebiliriz: Tabii ki hepimiz çocuklarımızın başarılı olmasını istiyoruz ama ortada bir başarısızlık varsa bu dünyanın sonu değildir. Çocuğumuzu baskı altına alarak, onun kalbini inciterek, psikolojisini bozarak daha iyi şeyler olacağını düşünürsek yanılırız.  Ayrıca böyle bir durumda bütün sorumluluğu çocuğun üzerine atmak da doğru değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi başarıya giden yolda birçok etken vardır. Çocuğumuzun karnesi kötüyse buna neden olan etkenleri düşünmek ve mantıklı bir şekilde çözüme gitmek gerekir.

Bu yazı 981 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun