KHK’lı Doktorlara Yeni Uygulama

Paylaş
 

Devlet tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ataması yapılan doktorlar hakkında çıkan olumsuz kararda yeni bir gelişme oldu. SGK anlaşmalı olan kurumlarda bu doktorların çalışmalarını önleyen kanun tasarısı geri çekildi. Ak Parti tarafınca Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne sunulan yasa tasarısı doğrultusunda sağlıkla ilgili bazı kanun ve KHK’lerde değişiklik yapılmasına dair yasa teklifi içerisinde yer alan ve bu teklifin içerisinde yer alan 5. madde tepki çekmişti.

Tepkilerin ardından yine aynı parti tarafından KHK hükmünce teklifin geri çekildiği bildirildi. KHK’lı doktorluk görevini yapan kişilerin hem kamu hastanelerinde hem de özel hastanelerde çalışmalarını engellemekte olan bu yasa tasarısı doğrultusunda birçok kişi sosyal medya üzerinden tepkisini gösterdi. Ak Partili siyasetçiler tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan yasa tasarısı içerisindeki teklif, doktorların önlerini kapayan ve mesleklerini yapamaz hale gelmelerine neden olan bir teklif olarak meclis içerisinde yer aldı.

KHK’lı Doktorlara Müjde Haber Geldi

KHK’lı doktorların çalışma alanlarını oldukça sınırlayan bu yasa teklifinin geri çekilmesi ile birlikte kamu hastanelerinde ve özel hastanelerde çalışmaya başlayacak olan doktorların hazırladıkları hasta raporları da geçerli sayılacak. Güvenlik soruşturması yapılacak olan KHK’lı doktorlar soruşturmadan geçememeleri halinde 450 gün kadar bekleyecekler. Güvenlik soruşturmasından geçemeyen pratisyen doktorlar 75 bin TL, uzman doktorlar ise 120 bin TL tazminat ödemesi yaparak 450 günlük süreyi beklemeden özel hastanelerde çalışmaya başlayabilecekler.

Ak Parti’li siyasetçiler tarafından yasa teklifi olarak meclise sunulan 5. maddenin tepki çekmesi üzerine yeniden düzenlemeye gidilerek KHK’lı doktorlar için yeni bir teklif hazırlandı. Bu teklif doğrultusunda doktorların güvenlik soruşturmasından geçmeleri gerekecek. Güvenlik soruşturması sonucu olumlu bir şekilde yanıtlanmayan KHK’lı doktorun 450 gün kadar beklemesine ve yeniden güvenlik soruşturmasına girmesine meclis tarafından karar verildi. Bu durum sonucunda bu süreyi beklemek istemeyen doktorların ise belirli bir miktar üzerinden tazminat ödemesi yaparak özel hastanelerde çalışmalarına karar verildi. KHK’lı doktorların bu süreç içerisinde ne yapacakları ise sektör içerisinde merak konusu oldu.

 

Bu yazı 180 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun