Koleje Gidenlere 1,3 Milyarlık Destek Verilecek

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önümüzdeki yıl itibari ile koleje gedecek olan öğrencilere 1,3 milyar destek verilecek. Toplamda özel okul desteği verilecek öğrenci sayısı 340 bin. Milli Eğitim Bakanlığının özel okul desteği uygulaması 4 yıl önce başladı. Bu uygulama 2018-19 Eğitim Öğretim yılında da devam edecek. Ayrılması planlanan bütçe tutarı 1 milyar 278 milyon 984 bin olarak belirlendi. Geçen yıl öğrenci başına verilen destek tutarı 3 bin 60 TL iken bu yıl belirlenen öğrenci başına verilecek olan tutar 4 bin 280 TL olarak belirlendi. Verilen destek ailenin gelir durumuna göre ayarlanacak ve organize sanayi bölgesi dışında kalan özel mesleki eğitim vermekte olan okullara verilecek teşvik tutarı da 230 milyon 340 bin TL civarı olacak.

Belirleyici 6 Tane Kriter Olacak

Teşvik almak için belirleyici 6 tane kriter olacak. Bu kriterler, ailenin toplam geliri, ailede okuyan öğrenci sayısı, anne ve babanın durumları, öğrencinin disiplin cezası alıp almadığı ve öğrencinin korunmaya muhtaç olup olmadığı. Bu kriterlerin hepsinin ayrı ayrı puanı olacak. Yüksek puanlı olan öğrenciden başlamak üzere sıralama yapılacak.

Düşük Gelirli Olanlar Daha Yüksek Puan Alacak

Özel okul teşviki almanın en belirleyici kriteri ailenin gelir seviyesi olacak. Gelir seviyesi 1000 TL’nin altında ise geçen sene en yüksek puan 340 iken bu yıl limit 5 bin TL’ye yükseltildi. Bu rakamdan az geliri olanların alacağı maksimum puan 350 olarak belirlendi. 5 bin TL ile 6500 TL arası geliri olanlar 250 puan alırken, gelir seviyesi 10 bin TL’nin üzerinde olanlarda 100 puan alacak. Ulusal yapılan müsabakalarda derecesi olan öğrencilere ekstra puan verilecek.

Bu yazı 366 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun