Komisyona Asgari Ücretli Davet Ediliyor

Paylaş
 

Ülkemizde her yılbaşında asgari ücretlere belli bir miktar oranında yetkililerce zam yapılmaktadır. Ancak zam veren kişiler oldukça cimri davranırken asgari ücret ile çalışmak zorunda olan kimselerde ücretleri beğenmemekte ve bu konuda bir çekişme hasıl olmaktadır. Komisyon bu sene ilk defa değişiklik yaparak asgari ücret ile hayatını sürdüren bir kişinin davet edilmesini ve dinlenmesini sağlayacaktır. Komisyona gelecek olan kişi şuan gündemde olan asgari ücret tutarı ile bir ayını nasıl geçirdiğini ve harcama kalemleri hakkında sorulan sorulara cevap verecektir.

Komisyon Ne Zaman Toplanacak?

Asgari ücretin belirlenmesi konusunda 15 üyeden oluşan komisyon bu sene bir ilk olarak 16 kişiden olacağına karar verilmiştir. Komisyon burada empati yapabilmek ve asgari ücrette vatandaşı mağdur etmemek adına bu uygulamaya gidilmeyi tercih etmektedir. Komisyonun 2019 yılının asgari ücretini tespit edebilmek adına aralık aylarında görüşmelere başlayacağı bildirildi.

Komisyon Kimlerden Oluşmaktadır?

Komisyon normal şartlar altında 15 kişiden oluşmaktadır. Bunların 5’i çalışan kimseleri temsil etmek adına, 5’i ise işvereni mağdur etmemek adına temsilci kişiler ve 5 kişi de devlet kanadını temsil edebilmek adına toplanmaktadır. Bu yıl ülkemizde bir ilk olarak komisyona 16 kişi asgari ücret ile çalışan bir standart vatandaş katılacaktır. Bu sayede daha sağlıklı bir girişimde bulunulması beklenmektedir. Burada komisyon asgari ücretli ile çalışan kimseye bir ay boyunca masraflarını ve giderlerini nasıl karşıladığı şuan olarak almış olduğu ücretin ne kadar olması gerektiği gibi sorular ile asgari ücret hesaplanması konusunda komisyona yardım edecek ve daha iyimser bir karar çıkmasına imkan sağlayacağı öngörülmektedir. İşçi ve işverenin haklarının korunabilmesi adına kurulan derneklerden birisi olan Türk-iş heyeti genel eğitim sekreteri ise bu komisyona başkanlık edecektir. Bu sayede görüşmeler şeffaflık içerisinde ve kapılı kapılar ardında yapılmayacağı da kişilere bildirilmektedir. Görüşmeler sonucunda olayların akışına göre 2019 yılında bir işçinin asgari olarak alacağı adil bir ücretin tespit edilmesi ve her kalemde hakkaniyetli adil ve eşit davranılması tüm kesim tarafından umut edilmektedir.

Bu yazı 186 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun