KPSS-A Grubuna Giren Adaylar B Grubu Kadroları da Tercih Edebilirler mi?

Paylaş
 

Evet; fakat B grubu kadrolar için sadece çift yıllarda yapılan KPSS puanları kullanılır. Bundan dolayı A grubu kadrolara yönelik oturumlara giren adaylar çift yıllarda elde ettikleri puanlar ile B grubu kadrolara da başvuru yapabilirler. Ancak tek yıllarda yapılan KPSS sadece A grubu ve Öğretmenlik kadrolarına yönelik olduğu için, bu sınavlarda elde edilen KPSS puanları B grubu kadrolar için kullanılamaz.

kpss a grubu

Çift yıllarda A grubundan sınava girmek isteyen adaylar aynı zamanda sadece B grubundan tercih yapacak adayların girdiği cumartesi sabah oturumuna da girerler. Bu da B grubu kadrolar için gerekli puan türlerinin de hesaplanmasını sağlar.

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim ve ön lisans mezunları için her 2 yılda bir, lisans mezunları için ise yılda bir kez uygulanmaktadır.

KPSS-A’ya sadece lisans mezunları başvuru yapabilir. Bu sınav her yıl uygulanır ve A grubu kadrolara yapılan atamalar genellikle kurum sınavları sonucunda yapılır. Bu yöntemde KPSS için bir taban puan belirlenir, taban puanı geçen adaylar kurum sınavına çağırılır.

KPSS B grubu kadrolar için ise ÖSYM tarafından atama yapılır. Mülakat yapılmaz. Sadece ilgili KPSS puanını kıstas alınır ve başvuranlar içinden en iyi puana sahip olanların merkezden ataması yapılır.

B grubu kadrolar için her yıl sınav yapılmaz. Bu kadrolara atanmak isteyen adaylar sadece çift yıllarda yapılan KPSS’lere girebilir. (2014, 2016, 2018 gibi)

KPSS’deki tüm puan türlerinin geçerlilik süresi 2 yıldır. Sadece öğretmen atamalarında kullanılan KPSSP121 ve KPSSP10 puanları 1 yıl geçerlidir.

 

Bu yazı 1749 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun