KPSS Ön Lisans Sonuçları Açıkladı

Paylaş
 

2018 yılı ÖSYM sınav takvimi açıklamasında lisan, ön lisans ve orta öğretim sınav tarihleri açıklanmıştı. Açıklanan takvime göre 28 Ağustos 2018 tarihinde KPSS Ön lisans sınav başvuruları başlamış olup ve 12 Eylül 2018 tarihinde başvurular sona ermişti. Bu takvime göre belirlenen tarihlerde ön lisans mezunları başvurularını yapmış ve belirlenen tarihte yani 04 kasım 2018’de sınava girmişlerdi.

Sınav sonuçlarına göre açık pozisyonlara yapılacak yerleştirmeler için memur adaylarının merakla bekledikleri KPSS 2018 ön lisans sonuçları bugün itibari ile açıklandı. Bu aşamadan sonra açık pozisyonlara yapılacak tercih işlemleri sonrası kamu personeli olma hakkını kazanacak olan adaylar bu süreçleri dikkatlice takip etmeliler. Belli bir takvim içerisinde ve ihtiyaca binaen farklı zaman dilimlerinde Kamuya personel alımları yapılmaktadır.

ÖSYM Açıklaması

KPSS ön lisans sınavına girerek sonuçları merakla bekleyen ilgililere ÖSYM den beklenen açıklama geldi. Açıklamada özetle 04 Kasım 2018 tarihli Ön lisans KPSS sınavları değerlendirilerek ilgililerin 28 tarih itibari ile Sonuc.ösym.gov.tr sonuçları görebileceği belirtilmiştir. KPSS ön lisans sınavlarına giren adayların ilgili ÖSYM adresini tıklamaları sonucu kimlik numarası ve şifreleri ile sonuçları saat 10;30’dan itibaren iletişime açılmıştır.

KPPS sınavına giren adayların sayısal değerlerinin de yer aldığı sistemden edinilen bilgilere göre 2018 yılında yapılan KPSS ön lisans sınavlarına 801.095 kişi başvuruda bulunmuştur. Bu kişilerden sınava 51.699 kişi çeşitli sebeplerden dolayı sınava girememiş sınava giren kişi sayısı 749.396 kişi arasından da 385 kişinin sınavı geçersiz sayılmıştır. Sınav süresi 130 dakika olarak belirlenmiş ve 120 tane soru sorulmuştu.

KPSS ön lisans sınavlarında iki alandan sorular hazırlanmıştır. Sınava giren adaylar bu alanlar olan genel yetenek ve genel kültür sorularını cevaplamak zorunda kalmışlardır.

Bilindiği Üzere

Kamuda istihdam edilme yöntemlerinden bir olan ve farklı kategorilerde sınava tabi tutularak açık kontenjanlara alım yapılması Kamu Personeli Seçme Sınavı ile yapılmaktadır. ÖSYM’nin hazırladığı takvim çerçevesinde yapılan bu sınavlar sonrası kamuda istihdam mümkün olmaktadır.

Sınav takvimleri ÖSYM internet adresinden ve basın yayın organları tarafından duyurulmaktadır.

Bu yazı 247 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun