KPSS Sınavına Başvurular Ne Zaman Başlayacak

Paylaş
 

KPSS sınavı, açılım olarak, kamu personeli seçme sınavıdır. Adından da anlaşıldığı üzere kamuda istihdam edilmek üzere personel seçiminin yapıldığı sınavdır. Söz konusu sınav, ÖSYM merkezince yapılmaktadır. Bu sınava lise, ön lisans ve lisans dallarından mezun olmuş ya da olma ihtimali bulunan kişiler girebilir. Sınava girmek için herhangi bir yaş sınırı yoktur. Öğrenciler tarafından en çok merak edilen soruların başında, KPSS sınavına başvurular ne zaman başlayacak? Sorusu gelmektedir.

KPSS Sınav Başvuru Tarihleri

KPSS, ön lisans ve orta öğretim mezunun adaylar için, iki yılda bir yapılmaktadır. Lisans mezunları için ise, her yıl bir defa gerçekleştirilir. Bu sınavların tarihi için her dönem başında bir takvim yayınlanır. Bu yayınlama ÖSYM tarafından yapılır. Bu takvime göre, 2018 yılı KPSS, öğretmenlik alan bilgisi için başvurular 2018 yılının mart ayıdır. Lisans düzeyinde KPSS 2018 yılında geçerli olmak kaydıyla, mart ayında alınmaktadır. Orta öğretim ve lisans mezunları için KPSS 2018 Ekim ayında gerçekleştirilir. KPSS din hizmetleri alan bilgisi başvuruları kasım ayı içerisinde alınacaktır.

KPSS İçeriği Nasıldır?

KPSS, öğretmenlik alan bilgisi dışındaki bütün sınavlarda tek bir sistem uygulamaktadır. Bu da şu şekildedir; genel yetenek testinde 60 soru bulunur ve bu testte adaylara matematik ve Türkçe soruları yöneltilir. Genel yetenekte ise tarih coğrafya ve vatandaşlık soruları sorulur.

Bu yazı 605 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun