KPSS Tercihleri

Paylaş
 

KPSS yerleştirme işlemleri adayların tercih ve puanlarına bakılarak memurluk pozisyon ve kadrolarına yerleştirmeleri yapılacak. Adaylar puan sıralamasına göre yerleştirilecek olup yüksek puana sahip adaylar tercihine yerleştirildiği için ilk tercihine yerleşmeyen adaylar ikinci tercihine, ikinci tercihine yerleştirilememesi durumunda ise üçüncü tercihine yerleştirilmeye çalışılacaktır.

Aynı kadroyu tercih eden adaylar arasında yerleştirilme yapılırken önce mezun olan adaya öncelik verilecek, mezuniyetlerin aynı olması durumunda ise adayların yaşlarına bakılarak yaşı büyük olan adaya öncelik tanınacaktır. Lisans, Ön lisans ve Orta Öğretim alanlarında yerleştirmelerde ise ÖSYM tarafında sınava girilen öğretim düzeyi, mezun olunan program, cinsiyet, pozisyon ve kadro için aranan nitelikler arasındaki tutarlılığa dikkat edilecektir. Adayların bu bilgilerinden herhangi birinde tutarsızlık tespit edilmesi durumunda ise tercihleri iptal edilecektir.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Adayların Kadro ve Pozisyonların bulunduğu tablolarda yer alan nitelik kodlarını dikkatli bir şekilde inceleyip kendilerine uygun olanın tercih edilmesi önemlidir. Terci yapma süresi bitimine kadar adaylar yaptıkları tercihlerde değişiklik yapabileceklerdir. Tercih değişikliği yapmak isteyen adayları bu işlemlerini ÖSYM’nin İnternet sitesinden elektronik ortamda yapacaklardır. Tercih yapma süresi bittikten sonra adaylar yapmış oldukları tercihlerde herhangi bir değişiklik yapamayacaklardır.

Adaylar tercih yapmak istedikleri pozisyon ve kadrolardan 30 tanesini belirleyerek istedikleri tercih sırasına göre dizip tercihlerini yapabilecekler.

İnternet erişim şifresini unutan veya kaybeden adaylar ÖSYM’nin İnternet sitesine girerek şifrelerini ücretsiz olarak yeniden alabilmektedirler.

Bu yazı 225 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun