KPSSP3

KPSSP3 Nedir?

KPSSP3, Lisans mezunları için yapılan KPSS sonucunda oluşan ve B grubu kadroların atamasında kullanılan puan türüdür. Ayrıca POMEM atamalarında da KPSSP3 puanı kullanılır. 4001 kodlu memurlukların ataması da KPSSP3 ile yapılır.

 

KPSSP3 Puan Hesaplama

KPSSP3 puanının hesaplanmasında aynı oturumda uygulanan Genel Yetenek testi % 50, Genel Kültür testi de % 50 etkilidir. Bunlardan başka bir testin olumlu veya olumsuz bir etkisi yoktur.

KPSSP3 Puan Hesaplama Formülü:   (0.5 X GK-GY netiniz) + 40

Örneğin;  Ahmet Genel Yetenek testinden 48, Genel Kültür testinden ise 44 net yapmıştır. Ahmet’in KPSSP3 puanı kaçtır?

Önce netleri toplarız. 48 + 44= 92

Daha sonra net başı değer ile net sayısını çarparız ve KPSSP3 puanını elde ederiz. (92 X 0.5) + 40= 86

 

KPSSP3 Puanı İçin Hangi Oturuma Girmem Gerekiyor?

Sadece Genel Yetenek – Genel Kültür testinin yer aldığı Cumartesi sabah oturumuna girmeniz yeterlidir. Genel Yetenek – Genel Kültür testinin içeriğine ise şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz; https://www.osymkilavuzu.com/kpss-genel-yetenek-genel-kultur/

 

KPSSP3 Puanı İçin Yabancı Dil Şart mı?

Hayır KPSSP3 puanı için yabancı dil şartı yoktur. Sadece KPSSP3 puanınızı yükseltmek istiyorsanız YDS size bir fayda sağlamaz. Fakat KPSSP3 puanı ile birlikte İngilizce yeterliliği arayan bir kadroya başvurmak isterseniz bu şartı sağlamanız gerekir. Bu şartı sağlamak için de YDS’den veya denkliği kabul edilen diğer yabancı dil sınavlarından yeterli puanı almanız gerekir. Eğer yabancı dil seviyeniz iyi durumdaysa YDS’ye girerek kamu personeli olma şansınızı arttırabilirsiniz.

KPSSP3

KPSSP3 Puanı ile Alım Yapan Kurumlar

KPSSP3, çok geniş yelpazesi olan bir puan türüdür. B grubu kadroların birçoğunda P3 puanı dikkate alınır. Sadece bunlar olmamakla birlikte KPSSP3 puanı ile alım yapan başlıca kurumları şöyle sıralayabiliriz;

 •  Gümrük Müsteşarlığı
 • Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü
 • Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
 • Maliye Bakanlığı
 • Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü
 • T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü
 • Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü
 • Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü
 • Petrol İşleri Genel Müdürlüğü
 • Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu
 • Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü
 • Orman Genel Müdürlüğü
 • Gençlik Spor Genel Müdürlüğü
 • Makina Kimya Endüstrisi
 • Adalet Bakanlığı (Katiplik, Mübaşir, İnfaz Koruma Memurluğu)
 • Emniyet Genel Müdürlüğü, Polilislik (POMEM)
 • Türk Silahlı Kuvvetleri (Sözleşmeli Subay, Astsubay, Uzman Çavuş)

 

Bu yazı 5434 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

18 adet yorum var.

 1. Ezgi Anı Akkar dedi ki:

  Meslek liseleri ne oluyor ?Sosyal lise mezunuyum ben ,ingilizcem orijinal lisan.Kpss için genel yetenek genel yetenek çözeceğim. Planım bu.İletişim fakültesi mezunuyum.Edebiyat,fen bilgisi,matematik çalışmadığım için zararım mı oluyor?Tarih okudum ben. İstanbul’da.İstanbul ‘da üniversiteye gittim.İlkokuldan biliyorum matematik sevdiğimi.Annem ve babam emekli eczacı ve diplomat. Teşekkürler ederim.

  • admin dedi ki:

   İletişim fakültesi mezunuysanız sadece Genel Yetenek – Genel Kültür sınavına girip P3 puanınızı yüksek tutmaya çalışmalısınız. Bu sınavla ilgili bilgilere şu sayfadan ulaşabilirsiniz; https://www.osymkilavuzu.com/kpss-genel-yetenek-genel-kultur/

   Ayrıca yabancı diliniz varsa Nisan ayında yapılacak olan YDS’ye girebilirsiniz. Böylece yabancı dil şartı arayan kurumlara da başvurabilirsiniz.

 2. ahmet dedi ki:

  Sosyal bilgiler öğretmenliği mezunuyum. ilk kez kpss ye gireceğim kpssp3 puanı ile yukarıdaki bölümlerden birine başvurma şansım varmı?

 3. Savaş Akın dedi ki:

  Merhaba,
  biraz aptalca bir soru olacak ama bir türlü herhangi bir bilgiye ulaşamadığım için sormak durumundayım. Lisans son sınıfta olan biri kpss lisans sınavına girdiğinde b grubu atamaları için mezun olmayı beklemek durumunda değil mi? Yani örneğin kpss lisans sınavına girdiğinde o anda mezun olmadığından hala lise mezunu sayılıyor ancak kpss lise sınavına girenler için açılan lise kadrolarına başvuramıyor kpss lisans sınavına girdiği için zira kpssp94 puanına değil kpssp3 puanına sahip. Bu konuda bir bilgi verirseniz çok sevinirim. Okul hala bitmediğinden atama için 1 yıl daha beklemek zorunda mıyım yoksa lisans sınavı puanıyla lise kadrosuna atanma ihtimalim var mıdır?

 4. zehra dedi ki:

  Kpssp3 puanı için her sene girebiliyormuyuz yoksa iki senede birmi girmek zorundayız geçerli olabilmesi için

 5. Ulvi dedi ki:

  İyi günler ben biyoloji bölüm mezunuyum ücretli öğretmenlik için bulundugum ilçede kpss puanı istiyorlar bazı kurumlarda kpss puanını baz aldıgı oluyor bunun için yani bir kpss puanlm olsun diye hangi oturumlara girmem lazım en az ? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler

  • admin dedi ki:

   Ulvi Bey Merhaba;

   Lisans mezunlarına yönelikl genel kültür ve genel yetenek sınavına girmeniz gerekmektedir.

 6. Makbule dedi ki:

  Merhaba. Ben biyoloji bölümü mezunuyum. 2015 kpss.ye oylesine girmiştim sadece genel yetenek yaptim genel kültürden hic işaretlemedim. Puanim hesaplanmadi. Nedenini bi turlu bulamiyorum, kilavuzuda okudum ama anlamadim nedeni yds.ye girmemem mi? yardimci olursaniz sevinirim. Yds.ye girmem gerekiyor mu 2016da?

 7. Hasan dedi ki:

  Merhabalar , siyaset bilimi ve kamu yönetimi mezunuyum kpss 2016 da p3 den 76 puan geldi. Aslında alandan bu sene hazirlanicam ama alandan kazanana kadar p3 den geçici bir memuriyet olurmu sizce bu puan la normal bir memuriyet nerelere girebilirim acaba bu konuda fikir mahiyetinde yardımcı olabilirseniz sevinirim

 8. Erhan dedi ki:

  Merhaba,
  Yönetim Bilişim sistemleri lisans ve İşletme Yönetimi Yüksek lisans mezunuyum, devlette bilgi işlem alanında çalışabilmem için hangi tür sınava girmem gerekiyor?

 9. EBRU dedi ki:

  merhaba 4 senelik işletme mezunuyum 2017 kpss sınavına gireceğim ancak alan başvurusu yapmadım yalnızca kpss p3 genel yetenek-genel kültür kısmına gireceğim.

  bununla ilgili olarak alımlar nasıl oluyor bir yere yerleşme şansım olur mu ?? kpss p3 puanı ile alım yapan yerler oluyor mu bilgilendirirseniz sevinirim..

 10. Özge dedi ki:

  Merhabalar. Bilgisayar Mühendisi yeni mezunum. Benm mühendislik atamam için kpss p3 yeterli mi?

 11. Hazal dedi ki:

  Merhaba,P3 ile tercih yapabilmek için illa o kurumda bizim bölümümüzün kadrosunun açılması gerekiyor mu? Örneğin Maliye Bakanlığında İstatistikçi kadrosu açılmasa da oraya atanabiliyor muyum?

 12. Gül dedi ki:

  Merhaba hemşirelik mezunuyum. KPSS sınavına ilk kez gireceğim. Hangi puan türünden atanabiliyorum ?

 13. turgay dedi ki:

  iyi günler ben edebiyat öğretmenliği okuyorum. amacım pomeme girmek. 2018 dde yapılacak olan b grubuna girmedim. pomem p3 ten alıyor. şimdi ben 2 sene beklemek zorundamıyım. seneye yapılacak olan kpss a grubunun genel yetenek genel kültür sınavına girsem ordaki p3 ü pomemde kullanabilirmiyim

 14. Sibel dedi ki:

  Merhaba
  2019 A grubu KPSS de genel kültür genel yetenek sınavına girmesem 2018 deki puanım hesaplanır mı ? Yoksa 2019 da da girmek zorunda mıyım?

 15. Merve dedi ki:

  merhaba kurum avukatlığı için hangi sınava girmem gerek birde bu sınav iki yılda bir mi yoksa her sene mi oluyor

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun