KPSSP4

KPSSP4 Nedir?

KPSSP4  Lisans mezunlarının girdiği Kamu Personeli Seçme Sınavı neticesinde oluşturulan puan türlerinden biridir. Bazı A grubu kadroların atamasında kullanılır.

 

KPSSP4 Puan Hesaplama

KPSSP4 puanının hesaplanmasında Genel Yetenek – Genel Kültür testi ile Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı etkilidir. Genel Yetenek testi % 50, Genel Kültür testi % 40 ve YDS % 10 oranında etkili olmaktadır.

Buna göre KPSSP4 hesaplama formülü şu şekildedir:

 

Genel Yetenek Netiniz x 0.5

+

Genel Kültür Netiniz x 0.4

+

YDS Netiniz x 0.075

+

40

 

Örnek: Mehmet Genel Yetenek’ten 52, Genel Kültür’den 50, YDS’den ise 60 net yapıyor. Mehmet’in KPSSP4 puanı kaçtır?

(52 x 0.5) + (50 x 0.4) + (60 x 0.075) + 40 = 26 + 20 + 4.5 + 40 = 90.5

 

 

KPSSP4 Puanı İçin Hangi Oturumlara Girmek Gerekir?

KPSSP4 Puanı için KPSS’nin Genel Yetenek – Genel Kültür testinin yer aldığı Cumartesi sabah oturumuna girmeniz gerekir. Ayrıca Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’na   (YDS) da girmelisiniz.

 

KPSSP4 İçin İngilizce Sınavına Girmeli miyim?

Evet, yukarıda da belirttiğimiz gibi bu puan türünün hesaplanmasında yabancı dil sınavı % 10 oranında etkilidir. Puanınızın hesaplanması için ilgili puan türünün hesaplanmasında etkili olan tüm testlerden soru cevaplamış olmanız gerekir.

 

KPSSP4 ile Memur Alımı Yapan Kurumlar ve Kadroları

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Stajyer Kontrolör (Mühendis)

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketici ve Rekabet Uzman Yardımcısı (Mühendis)

Başbakanlık Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı, Planlama Uzman Yardımcısı

 

KPSSP4’te Başarılı Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Bu puan türünde başarılı olmak için öncelikle Genel Yetenek – Genel Kültür testinde yer alan konuları özümseyerek çalışın ve üzerine bol bol soru çözün. Böylece öğrendiklerinizi pekiştirecek ve pratiklik kazanacaksınız. Özellikle Genel Kültür testinde bilgiye dayalı sorular yer aldığı için bu bölümü ilgilendiren konulara titizlikle eğilin. Tekrarlanmayan bilgi unutulur cümlesini unutmayın, bir kere çalıştığınız bir konunun tekrar edilmeden sürekli hafızanızda kalacağını sanmayın. Vakit buldukça tekrarlar yapıp sorular çözün. Böylece tüm konulara ve soru kalıplarına aşina olabilirsiniz. Sınavda süre sıkıntısı yaşamamak için oldukça pratik olmanız gerekir. Bunu sağlamak için de yine sınava hazırlık sürecinde elinizden geldiği kadar soru çözmeniz gerekir.

Bu yazı 3593 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun