Kredi ve Burslar Seçim Vaatlerinde Yok | ÖSYM Kılavuzu
 

Kredi ve Burslar Seçim Vaatlerinde Yok

Paylaş
 

31 Mart yerel seçim çalışmaları son hız devam ederken siyasi parti başkanları da televizyon kanallarından halka gündeme yönelik çalışmalarını anlatmak için yarış içindeler.

Cumhurbaşkanı iken aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisinin başkanlığını da yapan Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Gençlere yönelik programda özellikler kredi ve burslar üzerine gelen sorulara karşı verdiği cevap şöyle oldu.

Bir Düzenleme Yok

Kredi Yurtlar Kurumunun gençlere verdiği kredilerin silinmesini talep eden gençler böyle bir çalışmanın gündem de olup olmadığını sorunca, Sayın Recep Tayyip Erdoğan böyle bir şeyin gündem de olmadığını ve gençlerin üniversiteyi bitirip iş bulduktan sonra bu borcu taksitlendirme olanağı ile faizsiz ödediğini açıkladı.

Bu ödemelerden gocunmamak gerektiğini, devletin okumak için bu süreçte destek olduğunu ve sonrasında da gençlerin bunu bir görev ve vicdan ile rahatlıkla ödemesi gerektiğinin üstüne vurgu yaptı.

Konuya karşı muhalefeti eleştirel yaklaşımla ve aynı zamanda esprili şekilde değinen partili Cumhurbaşkanı sildim gitti mantığı ile değil akılcı bir mantıkla KYK kredilerinin ödenmesinin önemini belirtti. Devletin onlara sağladığı desteği aynı şekilde onlardan da bu konuda devlete destek olmaları gerektiğini çok ta abartılacak bir konu olmadığını belirten Sayın Recep Tayyip Erdoğan devletin güçlenmesinin ülke ve dünya açısından önemli olduğunu ve bu gibi basit sorunların gündem oluşturmaması gerektiğine değindi.

Ayrıca iktidarda oldukları süreçte harçları kaldırarak öğrencilere destek olduklarını belirten Sayın Recep Tayyip Erdoğan taksitlendirme oranlarının çok cüzi miktarlarda olduğuna da değindi.

Kredi Yurtlar Kurumu bilindiği gibi yüksek öğrenim gören belli kontenjan dahilinde ve başarılı olan gençlere bazı kriterler dahilinde eğitimleri boyunca kredi, burs ve barınma olanağı vermektedir. Burs alan öğrencilerin geri ödeme zorunluluğu olmayıp kredi alan öğrencilerin ise mezuniyet sonrası işe girmeleri sürecinde aldıkları kredi borçlarını ödemeleri gerekiyor.

Bu söylem sonrası anlaşılan o ki bu seçimde kredi borçlarına yönelik af ya da farklı bir düzenlemenin olmayacağı gençlerin bu sorununun başka bir seçime kadar çözülemeyeceği netleşmiş oldu.

KYK öğrencilere vereceği burs, kredi ve barınma konularında detaylı bilgi almak için Kurum Yönetmeliğini okumak ta fayda olacaktır.

Bu yazı 72 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun
  • YORUM
yorum ikonu
2019-09-29 19:51:47
yorum ikonu
2019-08-26 00:26:00
yorum ikonu
2019-08-19 15:36:02