KYK Burs ve Öğrenim Kredisi Sonuçları Belli Oldu

2013-2014 Öğretim yılında Kredi Yurtlar Kurumuna (KYK) burs ve öğrenim kredisi için başvuran öğrencilerin sonuçları belli oldu. Öğrenciler sonuçlarını KYK’nın resmi sitesinden öğrenebilecekler.

kyk

Burs ve kredi sonuçlarının belli olduğu gün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da öğrencilere verilecek para miktarının arttığını müjdeledi. Buna göre 2014 yılında önlisans ve lisans öğrencilerine 300, yüksek lisans öğrencilerine 600 ve doktora öğrencilerine 900 lira burs ya da kredi verilecek. 2013 yılında burs/kredi miktarı önlisans/lisans için 280, yüksek lisans için 560 ve doktora için 840 liraydı. KYK yurtlarında kalan öğrencilere ayrıca aylık  220 lira beslenme yardımı yapılacak.

Başbakan, 1 Ocak 2014 itibariyle burs veya kredi alan öğrenci sayısının 1 milyon 453 bin 363’e ulaşacağını da söyledi.

2014 yılından itibaren 100 bin öğrenci daha karşılıksız burs hakkı kazandı. Böylece karşılıksız burs alan öğrenci sayısı toplam 372 bin 477’e ulaştı.

542 bin 147 kişi ise öğrenim kredisi almaya hak kazandı. Böylece öğrenim kredisi alan öğrenci sayısı da 1 milyon 79 bin 886’ya ulaşmış oldu.

Kredi Yurtlar Kurumu 2012’den beri yurt dışında okuyan öğrencilere de burs ve kredi imkanı sağlıyor. Ocak 2014’ten itibaren 700 öğrenciye burs, 13 bin 956 öğrenciye ise öğrenim kredisi verilecek. Böylece yurt dışında öğretim gören toplam 14 bin 656 öğrenciye burs ve kredi veriliyor olacak.

BURS VE KREDİLER NASIL ALINACAK?

Öğrencilerin tahsis edilen burs/öğrenim kredisini alabilmeleri için https://www.turkiye.gov.tr/ internet adresi üzerinden e-devlet şifresi ile kurum bağlantısına ulaşmaları gerekmekte. Bağlantı içeriğindeki taahhütname ile alakalı olan menüye girerek, taahhütnameyi dikkatlice okuyup kabul ettiklerini belirtip, kabul bildirimini 31 Ocak 2014’e kadar onaylamaları, şahsi bilgilerinde bir eksiklik var ise Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bildirmeleri gerekmektedir. Öğrenciler, tahsis edilen burs/ öğrenim kredisini almak istememeleri halinde öncelikle onay işlemini yapmamaları gerekiyor. Taahhütnameyi yapmış iseler taahhütname tanzim ve kabul süresi içinde sistem üzerinden iptal etmeleri, bu süreyi de kaçırmaları halinde belirtilen süre içinde iptal işlemini yapmadı iseler tahsis edilen burs veya öğrenim kredisini almak istemediklerini belirten dilekçeyi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ‘Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No 25 06520 Çankaya-Ankara’ adresine ivedilikle göndermeleri gerekmekte. 18 yaşından küçüklere kanunen kısıtlı olmalarından dolayı e-devlet şifresi verilmediğinden, anne veya baba, şayet her ikisi de yok ise kanuni vasileri ile birlikte Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu merkez veya taşra birimlerinden herhangi birine giderek, kimlikleri ve diğer belgelerini yetkili memurlara ibraz ederek, yetkili memur gözetiminde taahhütnamelerini imzalamaları gerekmekte. Yurt dışında yüksek öğrenim gören öğrenciler taahhütnamelerini ve kefalet senetlerini noterler ve konsolosluklar kanalıyla düzenletecekler.

Bu yazı 1098 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun