KYK Kredi ve Burs Sonuçları Açıklandı

Paylaş
 

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından üniversite ve dengi devlet okullarında okuyan öğrenciler için 2 yıllık ya da 4 yıllık öğrenim hayatları boyunca geçim masraflarına yardımcı olmak adına devlet tarafından verilen kredi ya da burs alımı pek çok öğrencinin tercih ettiği bir maddi destek durumu olarak bilinmekte. Devlet bu maddi desteği verirken geri ödemesiz olmak kaydı ile burs, geri ödemeli olmak kaydı ile de kredi veriminde bulunmaktadır.

2018-2019 eğitim öğretim yılına başlayan üniversite ve dengi öğrencilerinin alabilecekleri bu iki farklı maddi destek için Kredi Yurtlar Kurumu tarafından yapılan açıklama ile sonuçlar belli oldu. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) resmi hesabı üzerinden yapılan açıklama ile beraber 18 Kasım tarihine kadar e-Devlet üzerinden taahhütnamelerin onaylanması konusunda da öğrencilere uyarı yapılmış oldu. Kredi ve burs sonuçlarına öğrenciler e-Devlet üzerinden ya da http://sonuc.kyk.gov.tr web adresi üzerinden erişim sağlayabilecekler.

Milyonlarca Öğrenci Devletten Destek Alacak

Devletin hem maddi destek için hem de öğrencilerin kalacak yerleri için kurmuş olduğu Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından bugün itibari ile yapılmış olan açıklama ile milyonlarca öğrencinin hem burs hem de kredi alımı ile maddi destek sağlayacakları belirlenmiş oldu. Şehit ve gazi ailelerinden gelen öğrencilerin, maddi durumu kötü olan öğrencilerin, anne ya da babasını kaybetmiş olan öğrencilerin öncelikli olarak burs alımına tabi tutulduğu devlet tarafından yıllardır uygulanan bir etmen olarak biliniyor.

Bununla beraber kimi zaman bu kriterleri karşılamayan öğrencilere de devlet tarafından geri ödeme şartı olmaksızın burs verilmekte. Binlerce öğrencinin burstan yararlanabilmesi devlet tarafından sağlanırken bir o kadar öğrenci de beyaz eşya endeksine bağlı olarak faizleri belirlenen kredi alımında bulunabilecekler. Belirli bir tutarın geri ödenmesi adına altına imza atarak noter huzurunda bu işlemi gerçekleştirebilecek olan öğrenciler için 2 yıllık ya da 4 yıllık öğrenim süreleri boyunca bu kredi alım durumu söz konusu olacak. Burs ya da kredi sonuçlarına öğrenciler KYK resmi Twitter hesabı üzerinden verilen link ile erişim sağlayabilecekler.

Bu yazı 244 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun