LGS’de Çıkan Fen Matematik Soruları Öğretmenleri Zorladı

Paylaş
 

Geçtiğimiz gün MEB, LGS’de çıkan soruları ve çözümlerini resmi sitesinde yayınladı. Sınavda öğrencilere Fen ve Matematik sorularını çözmeleri ve sınav kâğıdına geçirmeleri için 60 dakika verilmişti. Öğretmenler bu soruları çözmeye çalıştı ve 2 test 63.67 dakikada sınavı tamamladı. Sınavda öğrencilere soru başına 1.5 dakika verilmişti fakat öğretmenler bile tek soruyu ortalama 1.92 dakikada çözmüş oldu.

Öğrenciler İsyan Etti ve Gözyaşlarına Boğuldu

Her sınavda soruların zorluğundan şikayet eden öğrenciler sınavda verilen sürenin yeterli olmadığını ve çoğu soruya vakit kalmadığı için boş bıraktıklarını söyledi. Bazı öğrenciler bu durum karşısında ağlayarak ve isyan ederek sınavdan çıktı.

Peki, 60 Dakika Gerçekten Yeterli Bir Süre Miydi?

Öğrenciler 60 dakikada bu sorulara kolaylıkla cevap verebilir miydi? Bu soruyu Eğitim Bilişim Ağı’nda (EBA) çözen MEB branş öğretmenleri cevapladı. Sınavda 2 testte 20’şer soru bulunuyordu. Öğrencilere verilen süre ise 60 dakikaydı. Yani 1 soru için 1.5 dakika çözme ve işaretleme süresi vardı. Buradaki EBA öğretmeni 20 adet matematik sorusunu 38.5 dakika çözdü. Yani öğretmen soru başına 1.92 dakika harcamış oldu ve ayrıca kâğıda işaretleme işlemiyle birlikte bu süre 2 dakikayı biraz daha geçmiş olacaktı. EBA Fen öğretmeni ise verilen soruları 25.17 dakikada çözdü. Yani soru başına 1.25 dakika harcamış oldu ve ayrıca kâğıda işaretleme süresi yine dakikaya dâhil edilmedi.

Öğrenciler bu soruları çözme süreleri, hesaplamaları, düşünmeleri ve kâğıda işaretlemeleri için verilen süre 60 dakikaydı, uzman öğretmenler ise bu soruları 63.67 dakikada (işaretleme süresi eklenmemiş hali) çözdü. Diğer bir taraftan ise okul kaderini etkileyecek öğrencileri sınav stresi, heyecanı ve yorgunluğu da hesaplanmamış oldu.

Bu yazı 452 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun