Lise Mezunları İçin KPSS Şartı Kaldırıldı

Paylaş
 

Kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında mevcut yönetmeliğe göre kamu personeli seçme sınavı şartı ilk koşuldu. Var olan yönetmelikte bazı değişiklikler yapılarak bugün Resmi Gazete’de yayınlandı. Yapılan değişikliklere göre kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımı yapılırken kamu personeli seçme sınavı şartı aranmayacak. Kamu personeli seçme sınavı şartı sadece ön lisans ve lisans mezunu adaylar için geçerli olacak. Lisans mezunu engelli adaylar için de aynı durum söz konusu olacak.

Sınavsız İşçi Alan Branşlar Nelerdir?

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmeliğe göre bazı branşlarda işçi alımı için kamu personeli seçme sınavı şartı aranmayacak. Yapılan değişikliğe göre işçi alımında kurumun özel şartlarını taşımasının yanı sıra kura uygulaması yapılacak. Kura çekimi personel alacak kamu kurumu tarafından önceden belirlenen gün ve saatte yapılır. Adaylar isterlerse kura çekimini izleyebileceklerdir.

Kura uygulamasına göre işçi alımı yapılan branşlar temizlik hizmetleri kadroları, güvenlik ve koruma hizmetleri, bakım ve onarım kadroları olarak belirlendi. Kura ile alım yapılacak kadrolara başvuru yapıldıktan sonra alınacak personel sayısının dört katı aday belirlenecek. Hangi kamu kurumu tarafından personel alınacaksa o kuruma ait sözlü ve mülakat sınavı yapılacak, başarılı olan adaylar hak kazanmış sayılacak. Yapılan mülakatta başvuran kişilerin mesleki bilgi ve becerileri değerlendirilecek ve ona göre işçi alımı yapılacak. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında ön lisans ve lisans mezunlarını kapsamayacak. Lise ve altı okullardan mezun olan kişiler bu kadrolara kamu personeli seçme sınavı olmadan başvuru yapabileceklerdir.

Kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alımında lisans mezunları için engelli kamu personeli seçme sınavı yapılacaktır. Yalnız lise ve altı okullardan mezun olan ve bu kadrolara başvuru yapan engelli adaylar için kamu personeli seçme sınavı şartı aranmayacak. Kura ile alım yapan kamu kurum ve kuruluşları alınacak personel sayısını arttıracak ancak kamu personeli seçme sınavı şartı ile alım yapan kamu kurum ve kuruluşları alınacak personel sayısı azaltılacak. Aynı kadrolar ve alımlar engelli adaylar için de geçerli olacak.

Bu yazı 338 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun