Lise Sayısı Oldukça Az, Ancak Sorunun Çözümü Değişimde

Paylaş
 

Ülkemizde Anadolu liselerine gereksinimin tepe noktalarına ulaşması, meslek liselerinin kapanmasına mı yol açıyor?

Liselere başlangıçta hayata geçirilecek yeni sistemde, Anadolu liselerinin varlığının gerekli öğrenim gereksinimini karşılayamayacağını çok önceden gören MEB, bu problemin kaldırmasına yönelik olarak çözümü İstanbul il sınırları içerisinde yer alan 62 meslek lisesini dönüştürmekte buldu. Dolayısıyla MEB İstanbul’da yer alan ve faaliyet gösteren 62 Teknik ve Meslek lisesini Anadolu lisesine döndüreceğini bildirdi. Kapatılacak meslek liselerinin arasında İstanbul’un en büyük ve önde gelen Anadolu Teknik ve meslek liseleri de bulunmakta. Ancak şöyle bir konu var ki kapatılacak bu meslek liselerinin Anadolu liselerine dönüştürüleceği açıklansa da henüz Milli Eğitim Bakanlığınca bu karar onaylanmış bir vaziyette değil.

‘Eğitim – Sen Genel Başkanı Konuyla İlgili Görüşlerini Bildirdi

Konuyla ilgili olarak görüşlerini aktaran Eğitim Sendikası Genel Kurul Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Türkiye’de var olan eğitim algısı ve velilerin eğitim anlayışına atıfta bulunarak, Anadolu ve Fen liselerinin velilerin nazarında değerine vurgu yaparak ”Bu talebe rağmen; Milli Eğitim Bakanlığı seçimini imam hatip ve meslek liselerinin sayısının arttırılması yönünde kullanmıştır” ifadelerini kullanmıştır.

Eğitim Sendikası Genel Kurul Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ifadelerinin devamında ise ”Genel olarak Milli Eğitim Bakanlığı, lise düzeyinde okuyan öğrencilere kişi başı 6.153 lira ayırırken, Anadolu İmam Hatip Liselerinde öğrenim gören öğrencilere ise 12. 707 lira ayırarak, 1 fen lisesi bütçesine nazaran 16 Anadolu imam hatip lisesi ödenek ayırmıştır. Milli eğitim bakanlığı eylem planına baktığımızda meslek liselerinin sayısındaki artış hedefi %25 iken, Milli Eğitim Bakanlığı tepe hedef noktasının bile üzerine çıkmış meslek liseleri yaklaşık olarak % 35 oranında artış göstermiştir.” dedi.

Bu yazı 399 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun