Lise Yerleştirilmelerinde Nakil Dönemi

Paylaş
 

Ailelerin merakla beklediği dönem bugün başlıyor. Lise yerleştirilmelerinde nakil dönemi bugün itibari ile başladı. Lise yerleştirilmelerin de 100 bine yakın öğrenci tercih yaptığı halde açıkta kaldı ve birçok öğrencide istediği okula yerleşemedi. Tüm bu yaşananlar sonrasında MEB Müsteşar yardımcısı görevden alınarak hakkında soruşturma başlatıldı. Ayrıca iki genel müdürde görevinden alındı. Tüm bu gelişmeler sonrasında Bakanlık tartışılan konulara yeni çözüm arayışları sundu.

Kılavuzda öğrencilerin istemedikleri okula yerleşmesine neden olan bazı kriterler kaldırılırken, nakillerde okul tercih sayısı ise 3 den 5’e çıkarıldı.

Eski sistemde kayıt alanına en az 3 okul yazma zorunluluğu bulunuyordu. Yeni sistemde bu en fazla 5 okul tercihine çıkarıldı. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü seçme zorunluluğu olmayacak. Daha önceki dönemde, kayıt alanında Anadolu lisesi yazan bir öğrenci, komşu kayıt alanından tercih yapmak için meslek ya da İmam hatip lisesi yazmak zorunda kalıyordu.

Toplam 4 Dönem Yapılacak

Nakil başvuruları toplam 4 dönemde yapılacak. Son başvuru ise 3-6 Eylül arasında gerçekleşecek olup saat 17.00’a kadar devam edecek. Sonuçlar ise 13, 19, ağustos ve 3, 8 Eylül de açıklanacak. Öğrenciler bu dönemde 5 okul tercihi yapacak. Yapılan tüm işlemler daha sonra okul müdürü tarafından elektronik ortamda onaylanarak, Tercihine giren öğrenci önceki yerleştirilmiş olduğu okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Bu yazı 320 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun