Liselere Giriş Sınavı Puanlamasında Sıkıntı Bulunuyor

Paylaş
 

Pakkan Okullarının Matematik Bölüm Başkanlığı görevinin yürütmekte olan A. Sevgül Toğaç bir araştırma yapmış. Toğaç’ın yaptığı bu araştırma çok etkili ve güzel bulundu. Yapılan araştırma sonucuna göre sınava giren öğrencilerin birçoğunun almış olduğu puan ile girmiş olduğu yüzdelik dilim yerlerinden oynuyor. Yani alınan sınav sonucu ile ilan edilen sınav sonucu arasında büyük farklılıklar oluşuyor. Öğrenciler arasında haksız bir fark oluşmuş oluyor. En büyük haksız sonuç ingilizce sorularını cevaplayan öğrenciler ile Almanca ya da Fransızca cevaplayan öğrenciler arasında bulunuyor.

Yabancı Dil Testi Hesabında Olan Hata

Bu yıl gerçekleşen liselere giriş sınavında ilk defa olarak standart puan hesabı yapıldı. Bu şekilde 8. sınıfta bulunan öğrencilerin LGS puan hesabı yapıldı. Bu hesap için her dersin ortalaması ayrı olarak alındı. Böylece de katsayı hesabı yapıldı. Öğrenciler bu hesaplama şekli ile ortalaması düşük olan bir dersten daha yüksek puan almış oldular. Ama bu hesaplama şekli yabancı dil puanı hesaplanır iken haksızlığa neden oldu. Öbür yabancı dillere göre ingilizce dersinin ortalaması yüksek çıkarken öbürleri düşük oldu.

Hatadan Dönülmesi Gerekiyor

Bu şekilde yapılan hesaplama ile haksız bir şekilde sıralama değişiyor. A. Sevgül Toğaç’a göre tekrar bir hesaplama yapılmalı ve yapılan haksız değerlendirme ile yapılan hatadan dönülmeli. İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden sınava giren öğrencilerin hesaplaması bir yapılmalı. Her yabancı dil seviyesi hesabı yapılır iken alınan zorluk derecesi eşit olmalı. Bu şekilde sınava giren öğrenciler arasında herhangi bir haksız olarak gelişen puan farkı oluşmayacak. Bu şekilde de öğrencilerin okullara girmek için yapılan sıralama da her hangi bir şekilde değişme olmayacak.

Bu yazı 357 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun