Liselere Giriş Sınavının Tercihleri Başladı

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmakta olan liselere giriş sınavı için yapılacak olan tercih işlemleri başladı. 2 Temmuz itibari ile başlayan tercih süresinin son işlem yapılacak olan günü 13 Temmuz olarak belirlendi. Cuma günü bitecek olan tercih süresinin bitiş saati de 17:00 olarak belirlenmiş durumda. Öğrencilerin yapacak olacakları tercih işlemlerinde 3 grup tercih aşaması bulunuyor. Bu gruplar, merkezi sınav puanı ile yerel yerleştirme ile ve pansiyonlu okulların bulunduğu grup.

Milli Eğitim Bakanlığı bu süreçte öğrencilere destek vermek amaçlı olarak bir komisyon grubu oluşturdu. Öğrenciler bir okul müdürlüğü aracılığı ile tercih yapabileceği gibi, e-okul.meb.gov.tr uzantılı internet adresinden de geçerli olan tercih süresi içinde tercihlerini yapabilecek.

Boş Kalan Kontenjanlar 30 Temmuz’da Açıklanacak

Bugün başlayan tercih işlemleri sonucunda boşta kalacak olan kontenjanlar 30 temmuz tarihinde belli olacak. Nakil tercihi için yapılacak olan başvurular 4 aşama olarak yapılacak. Bu aşamalardan ilki 6 ağustos ile 10 ağustos arası yapılacak. İkinci aşamanın tarih aralığı 13 ağustos ile 17 ağustos arası. Üçüncü aşamanın tarihi 27 ağustos ile 31 ağustos arası iken son aşama olan dördüncü aşamanın tarih aralığı ise 3 eylül ile 6 eylül arası olarak belirlendi.

Okul Tercihi Yapmamış Adaylar Tercih Ekranı Kapalı Olacak

Sınava giren ya da girmeyen tüm öğrencilerin yerel yerleşime göre okul tercihi yapma zorunluluğu bulunuyor. Eğer öğrenci tercih yapmaz ise bu öğrencilere merkezi sınav puanına göre öğrenci almakta olan okullar ile pansiyona sahip olan okullara ait bulunan tercih ekranı görünmeyecek. Öğrenciler belirlenen tercih süresi içinde yapacakları tercihte maksimum 5 okul tercihi yapacaklar. Bunların ilk üçünü kayıt alanından ve kalan iki tercihi diğer alanlardan seçecekler.

Bu yazı 353 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun