LYS’ye Kalan 6 Haftalık Süreç Nasıl Değerlendirilmeli?

Paylaş
 

Değerli Öğrenciler;

LYS’ye az bir süre kaldı ve bu süre zarfında neler yapmanız gerekiyor. Size kısaca bilgiler vereceğiz. Umuyorum ki bu süre sonunda emeklerinizin karşılığını almış bir şekilde sınav sonucunuzu elinize alırsınız.

LYS’ye Kalan 6 Haftalık Süreç Nasıl Değerlendirilmeli?
Yoğun tempolu bir YGS sürecinden sonra, LYS sınavına girmeye hak kazanan öğrencilerin büyük bir kısmı tüm ilgisini LYS’ye yöneltti. Birçok öğrenci verimli çalışamamaktan yakınırken, birçok öğrenci ise çalışmada istikrarı tutturamamaktan şikayet etmektedir. Bu konumuzda LYS sınavına kalan son 6 haftalık süreçte öğrencilerin nasıl ders çalışması gerektiğine, nasıl program hazırlaması gerektiğine, uygulama aşamasında dikkat etmesi gereken kısımlara değineceğiz.
LYS’ye Kalan 6. Hafta: ‘’Programlı çalışma, istikrarı ve başarıyı getiren en temel unsurdur.’’
Bu süreçte çalışmaya yeni başlayacağınızı varsayarak her şeyi kafanızda bitirip, kalan vaktinizi doğru ve verimli kullanmak için harcayın. Öncelikle bu haftadaki hedef soru sayınızı, hedef konularınızı, eksik olduğunuz kısımları, hedeflediğiniz puan türü veya bölümü için önemli olan derslerin kat sayılarını araştırarak bir program hazırlamak için veriler oluşturun. Bu veriler doğrultusun da eksik olduğunuz konulara öncelik veren, puan türünüzde başarınızı ciddi manada arttıracak derslere ağırlık vererek, günlük minimum 4 saat birebir çalışma programı hazırlayın. İlk süreçte konu eksikleriniz fazla ise soru sayısını günlük 250 gibi minimum sayıda tutup günlük +3 konu bitirmeye odaklanın. Bitirdiğiniz konuları en az 2 şer kaynakla birlikte destekleyin.
LYS’ye Kalan 5. Hafta: ‘’Konular bittikçe, motivasyon artar, başarı ise beraberinde gelir.’’
Geride kalan haftayı verimli geçirdiğiniz takdirde artık sizde bir çalışma potansiyeli oluşacaktır. Aynı zamanda bitirdiğiniz konuların sizde oluşturduğu moral desteği de sizlerin yeni konuları öğrenme isteğinizi arttıracaktır. Bu hafta konu odaklı çalışmaya devam etmelisiniz. Artık sınava kalan süreç oldukça az olduğu için biraz daha tempolu çalışmalı ve birebir çalışma saatinizi minimum 6 saate çıkartmalısınız. Günlük +4 konu ve 300 ek soru ile bu konular desteklemelisiniz.
Bu hafta yapacağınız konu+soru programına ek olarak bitirdiğiniz konulardaki bilgilerinizi taze tutmak amacıyla ek bir bitirilmiş konu programı hazırlamalısınız. Bu programda daha önceden bitirdiğiniz konulardan birer test ve çok üstünde durmadan kısa bir tekrar yapacak şekilde ayarlamalar yapmalısınız. Günlük olarak 4 konu olarak dağıtmanız ve bu program kısmı için günlük bir veya iki saat ayırmanız rahatlıkla yetecektir.
LYS’ye Kalan 4. Hafta: ‘’Bu süreçte çalışan kişi, başarıya ulaşır.’’
Sınava bir aydan az bir süre kalmış olması, sizi ve çevrenizdeki birçok arkadaşınızı strese sokacaktır. Üstelik hala birçok konu eksiğinizin olması sizi umutsuzluğa düşürebilecektir. Yapılan araştırmalarda bu süreçte birçok öğrencinin çalışmayı bıraktığı ve stres sebebiyle ders çalışamadığı öngörülmektedir. Bu yüzden de bu süreç tam olarak rakiplerinizi eleyebileceğiniz en uygun süreçtir. Bu süreçte geçmiş süreçteki temponuza ek bir çaba göstermeniz gerekiyor. Artık tüm konuları bitirmeyi hedeflemek yerine, soru kaçırmak istemeyeceğiniz konulara ve sizin için kat sayı olarak iyi bir katkı sağlayan derslere ağırlık vermeniz gerekiyor. Bu yüzden de günlük konu çalışmalarınızı artık kritik derslere ağırlık vererek yapmalısınız. Günlük soru çözme sayınızı 400 civarına çekmelisiniz. Çünkü artık hem hızlanmanız hem de daha fazla soru çeşidi görerek yorumlama yeteneğinizi güçlendirmelisiniz.
LYS’ye Kalan 3. Hafta: ‘’Test kitapları çantaya, denemeler masaya…’’
Kalan bu 3 haftalık süreç içerisinde en azından konuların %75’ine hakim olmanız gerekiyor. Çünkü bu süreçten sonra artık dershanelerinizde olacağınız deneme sayıları artacaktır ve artık sizlerin de eski konularınızı tazelemek için deneme çözmeniz gerekecektir. Aynı zamanda kalan bu kısa süreçte sınav psikolojisine de adapte olabilmek için deneme yapmanız gerekecektir.
Bu süreç içerisinde yine programlı bir şekilde konu çalışmaya devam edin. Ancak konu çalışma programlarınızda vites düşürün ve daha çok test odaklı çalışın. Günlük 500 soruya ulaşmayı hedefleyin. Haftalık dershanenize ek 2 tam deneme yapmaya çalışın.
LYS’ye Kalan 2. Hafta: ’’Tekrar zamanı geldi, çalışma kağıtlarını çıkarın.’’
Çalışırken kullandığınız fasiküller, konu anlatımlı kitaplar veya yazarak çalışan kişiler için hazırladıkları çalışma kağıtları bu süreçte en fazla kullanacağımız araçlar olacaktır. Çünkü konuları büyük oranda bitirmiş olmanız, bunları daima hatırlayacağınız manasına gelmez. Bu yüzden de bu son süreçte ufak bir tekrar ve konunun önemine göre en az 50 soru çözerek konuları tekrar hafızanıza yerleştirmelisiniz.
Konu tekrarlarının yanı sıra kalan bu süreçte bol bol deneme çözmeniz gerekmektedir. Çözdüğünüz denemelerin analizini çıkartarak, eksik konularınızı ve sıkıntı çektiğiniz konuları belirlemenizde denemelerden verim almanıza olanak sağlayacaktır.

LYS’ye Kalan 1. Hafta: ‘’Çabalarınızın karşılığını alacağınız vakit geldi. Herkese başarılar.’’
Sıkı bir çalışmadan sonra bu son haftada daha kendinizi çok fazla sıkmayın. Ancak çalışmayı da bırakmayın. Daha çok küçük sıkıntılar yaşadığınız konuları sağlamlaştırın. Dershaneniz bu süreçte her gün deneme yapacaktır. Sizde bu süreçte o denemelerdeki hatalarınızın çözümlerini öğrenin.

lys-son-6-hafta

Bu yazı 1061 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun