Maaşları İndirip Ekonomi Kötü Dediler

Paylaş
 

Şanlıurfa’nın Antep iline yakın olan ilçesi Birecik’te Ticaret ve Sanayi Odası adına çalışan işçilere, resmi ihtar göndererek, maaşlarını asgari ücret seviyesine indirdi. İndirme sebebi olarak ise, ülkenin zor durumda ve ekonomik krizde olması olarak gösterildi.

Maaş İndirimi

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası başkanı, Saadettin Bilgin, başkan olduğumu kurumda çalışan 4 işçiye ilk önce sözlü ihtarda sonra da noter aracılığı ile ihtarname göndererek, çalışanların maaşında indirime gidilmesi gerektiği bildirildi. Söz konusu olay, il genelinde büyük yankı uyandırdı. Haberlere konu olan olay, 1 Kasım 2018 günü gerçekleşti. Sanayi Odası’nda çalışan işçiler, Zeki Kaçan, Sabri Karadağ, Nazire Nazan, Hüseyin Kuş iş yerlerine geldikten kısa süre sonra iş yeri tarafından şahıslarına gönderilen ihtar mektubu ellerine ulaştı.

İhtar mektubunda yazan uyarı ise, ülkenin geçmiş olduğu zor durum, ekonomik kriz ve yaşanan dar boğazdan dolayı, almış oldukları ücretin fazla olduğunu görülmüş, çalışanların maaşlarının asgari ücret seviyesine indirilmesi istenmiştir. Yazının devamında ise, teklifi kabul etmeyen çalışanların, teklifi kabul etmemesi durumunda, iş akdinin son bulacağı ve işten atılacakları belirtildi. Sanayi Odası Başkanı yaptığı açıklamada, sanayinin gelirlerinin düşmesinden kaynaklı işçilerimizde tasarruf yoluna gitmek zorunda kaldık oldu. Birecik halkının en çok merak ettiği konu ise işçilerin son durumunun ne olacağı.

Ülkemizde işçileri korumak adına iş ve işçi kanunları çıkarılmış, işçi ve işvereni koruyan kanunlar ile desteklenmiştir. Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde meydana gelen bu olayda, kanunların ne diyeceği ya da çalışanların ne gibi işlemler yapacağı merak konusu. İl ve ülke genelinde tepkilere yol açan tartışmalı maaş düşürme konusu, gündemi daha uzun süre meşgul edecek gibi görünüyor.

Konu ile ilgili tepkilerini dile getiren çalışanlar, ne yapacakları hakkında kararsız oldukları ve yardım bekledikleri bilinmektedir. Bu olay ile ilgili alınacak kararın cevabı ne olursa olsun, diğer kurumlarda çalışan işçi ve işveren için emsal teşkil edecek bir karar olduğu bilinmekte. Şimdilik net bir açıklama yapmayan Sanayi Ve Ticaret Odası Kurumu ilerleyen günlerde açıklama yapması bekleniyor.

Bu yazı 217 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun