Mantık Soruları Nasıl Çözülür?

ALES, KPSS, YGS ve DGS’de adayları en çok zorlayan sorular mantık sorularıdır. Daha önceki sınavlarda; yani YGS-LYS, SBS gibi sınavlarda karşılaşmadığımız bu soru tipine nasıl yaklaşacağımızı bilmeliyiz. Aksi takdirde soruların içinden çıkamayız. Ayrıca söz konusu sınavlarda zaman kavramının son derece değerli olduğunu düşünürsek bu konu daha da bir önem kazanır. Peki mantık sorularını çözerken nasıl bir yol izlemeliyiz?

mantık soruları nasıl çözülür

Mantık sorularını çözerken soru kökünde verilenleri tablo haline getirin. Gerekirse iki tane tablo oluşturun. Olması mümkün durumlar gözünüzün önünde olsun. Verilenleri aklınızda tutarak soruyu çözmeye çalışırsanız başarılı olma ihtimaliniz oldukça zayıflar, aklınız karışır, zamanınız kaybolur. Bundan dolayı mutlaka tablo oluşturun.

Mantık soruları için belli soru tipleri vardır. Bu soru tiplerini tanımak için geçmiş yıllarda çıkan mantık sorularını ve ilgili soru bankalarını edinin. Mümkün olursa çözümlü kaynaklardan alın ki takıldığınız yerde çözüm yolunu daha iyi öğrenebilesiniz. Bol bol pratik yaptıktan sonra mantık sorularının çok da zor olmadığını anlayacaksınız.

 

Bu yazı 1974 kere okundu.
Etiketler:
ALES Mantık
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

2 adet yorum var.

  1. […] tavsiye ederiz, daha detaylı açıklama için ise şu yazımızı incelemenizi öneririz; https://www.osymkilavuzu.com/mantik-sorulari-nasil-cozulur/  .  Mantık soruları için de bol bol alıştırma yaparsanız soru kalıplarına alışır ve […]

  2. kezban dedi ki:

    Ben 1 tane kaynak bitirdim bu iş bu kadar kolay değil.

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun