Matematik Dersine Nasıl Çalışılmalı?

Matematik öğrencilerin en çok zorlandığı derslerden biridir. Matematikte başarılı olmak için öncelikle nasıl çalışmamız gerektiğini bilmeliyiz. Öyleyse öncelikle “bu derste başarılı olmak için yapılması gereken nedir” sorusuna cevap vermeliyiz.

matematik

Matematik ile ilgili soruların çözümü bir takım formüllere ve zihinsel egzersize dayanır. Bu derse ezberci bir anlayışla yaklaşmak doğru değildir. Bundan dolayı matematik dersinde öğrendiklerinizi mutlaka pratiğe dökmeniz gerekir. Örneğin; Tarih dersinde İstanbul’un 1453 yılında fethedildiğini öğrenirsiniz ve sınavlar için bunu aklınızda tutmanız yeterli olur. Fakat matematik için aynı şeyi söyleyemeyiz. Matematik dersinde her konu için belli formüller vardır;  ancak sınavlarda sizden o formülü istemezler. Bir soru sorarlar ve o formülü sorunun üzerinde uygulamanızı isterler. Bu tür soruları doğru çözebilmek için benzer soru türlerinden daha önce pratik yapmış olmanız gerekir. Ayrıca matematik dersinde öğrendiklerinizi sorgulamalısınız. Sorguladığınız zaman o formüller beyninizde anlam kazanacak ve daha kalıcı olacaktır. Sorulara nasıl yaklaşmanız gerektiğini de böylece daha iyi kavrayacaksınız. Bunun için de karşınızda iyi bir eğitmen olması önemlidir.

Sonuç olarak toparlayacak olursak; matematikte başarılı olmak isteyen öğrencilerin öğrendikleri konuyu pekiştirmek amacıyla mutlaka bol bol soru çözmeleri gerekir. Aksi takdirde öğrenilenler kısa sürede hafızadan kaybolacaktır. Bunun yanında mümkün olduğunca dersi iyi dinlemeli ve aklınıza takılanları öğretmeninize sormalısınız.

Bu yazı 1200 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun