Matematikte Başarılı Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Paylaş
 
 1. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki: Öğrenmenin temeli öğrenmeyi istemektir. Öğrenmeyi istemekle beraber öğreneceğine inanmak da çok önemlidir. Özellikle matematik dersinde sıkça rastlanan ‘öğrenilmiş çaresizlik’ bu dersin konularını anlama yolunda en büyük engeldir. Öğrenmeyi istemeli ve başarı olacağımıza inanmalıyız. Cesur olmalıyız. Matematikten kaçmak yerine onunla yüzleşmeli, onun üzerine gitmeli ve onu anlamak için tüm yolları denemeliyiz. Biz ondan kaçarsak o da bizden kaçar ve sınavlarda yüzümüze bakmaz. Biz onu seversek o da bizi sever ve sınavlarda mutlu eder.
 2. Çoklu zeka kuramına göre öğrenme tarzı kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Öğretmen sınıfta dersi anlatırken kişiye özel bir yaklaşım gösteremeyeceği için öğrencinin kendini tanıması ve kendisine göre etkili öğrenme yöntemini keşfetmesi gerekir.
 3. Matematiği iyi öğrenmek için uygun şartların hazırlanması gerekir. Öğrencinin seviyesine göre bu ortam bazen sınıf ortamı bazen özel ders ortamı bazen de bir başka ortam olabilir. Yani burada öğrencinin ihtiyacına göre hareket edilmelidir. Okuduğu sınıfın müfredatını sınıf ortamında anlamakta güçlük çeken bir öğrencinin ayrıca bir desteğe ihtiyacı vardır. Bu destek arkadaşlar, veli, ders anlatım videoları ya da özel ders veren bir öğretmen olabilir.
 4. Öğrenci sınıfta derse iyi odaklanmalı, anlamadığı yerleri çekinmeden öğretmene sormalıdır.
 5. Problemlerin çözümüne giden yol iyice anlaşılmalı ve pratik yapılarak pekiştirilmelidir. En iyi pratik yöntemi de bol bol soru çözmektir. Soru çözdükçe çalıştığınız konuyu kavradığınızı göreceksiniz. Matematik uygulamaya dayalı bir derstir ve öğrenilenlerin mutlaka uygulanarak pekiştirilmesi gerekir. Formülleri ezberlemek başarılı olmak için yeterli değildir. Bu formüller ancak sorular üzerinde uygulanı
 6. Matematik dersini bir öğreticiden dinlemek ve öğrenmek çok önemlidir. Belki sözel derslerde kendi başımıza çalışarak başarılı olabiliriz ama matematik dersinde bir yol göstericinin olması çok önemlidir. Bundan dolayı ders ortamında iyi odaklanmalı ve takıldığımız noktaları öğretmenimize sormalıyız.
 7. Matematik dersinde birçok konu birbiriyle bağlantılıdır. Dolayısıyla bu dersi bir puzzleı (pazıl) tamamlar gibi çalışmak gerekir. Hiçbir konu için ‘amaaan, bunu da boş ver’ dememeli ve tüm konuları kavrayana kadar çalışmalıyız.
 8. Matematik dersine çalışma süresi öğrencinin seviyesine göre değişir. Bu derste hedeflediğiniz başarı düzeyi ile kendi düzeyinizi karşılaştırarak bir yol haritası çizmelisiniz. Konu anlatımından sonra soru çözümleri ile öğrendiklerinizi pekiştirmelisiniz. Soru çözümünde bir türlü istediğiniz başarıya ulaşamıyorsanız konu anlatımına geri dönüp eksiklerinizi tamamlamalısınız.
 9. Özetlemek gerekirse matematiği öğrenmeyi istemeli, öğreneceğimize inanmalı, elimizden gelen çabayı göstermeli, dersi iyi dinlemeli, anlamadığımız yerleri ısrarla öğretmenimize sormalı, bütün konulara özen göstermeli ve öğrendiklerimizi pekiştirmek için bol bol soru çözmeliyiz.
Bu yazı 1385 kere okundu.
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun