Meb’de Yenilikler

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı yenilikler ile gündemdeki yerini koruyor. Yıllardır okullar arasında oluşan kalite ve nitelik farklarını ortadan kaldırarak okulları daha kaliteli hale dönüştürme planlaması yapan Bakanlık Okul Müdürlüklerini CEO kapsamında değerlendirecek. Yani aynı okulda 2 yıl görev almış okul müdürlerinin eğitim yılına kattıkları başarıları göz önüne alınarak değerlendirme yapılacak ve başarısız olanlar görevden alınacak.

İlk Başta Yapılacak Çalışma

Planlama kapsamında ilk yapılacak çalışma okul yönetmeliğinde yapılacaktır. Hedef belirleyecek olan okul müdürleri bu hedefleri gerçekleştirmediği takdirde 2 yıllık süre zarfından sonra görevden alınacaklar.

Göreve geldiği andan itibaren teşkilatta olumlu çalışmalar yapan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selcuk’un basına anlattığı bu yeni sistemde liyakat ön planda tutulacak. Bu çalışmanın amacının da diğer çalışmalarda olduğu gibi uluslararası kaliteyi yakalamaya yönelik hazırlandığını ahbap çavuş ilişkisinden uzak bilimsel kriterlerde okullar oluşturma çabasının öncelikli olduğunu vurgulayan Bakan bu alanda yapılacak çalışmalar için gerekli talimatı verdiklerini açıkladı.

Hedef okul çalışması olarak nitelendirdiği bu çalışmada Türkiye’nin atılım içinde olduğu bu çağda eğitimin önemine değinerek farklı çalışmaların sistematik şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Yapılacak bu çalışmada okul müdürlerine sınav getirilecek, sınav sonrası ek bir eğitim diye devam edecek çalışmalarda okul müdürlerinin liyakatta işlerinin zor, sorumluluklarda artış ancak özlük haklarında iyileştirme olacak.

CEO Sistemi Nasıl Olacak?

Okul Müdürü olmak isteyen öğretmenler öncelikle sınava tabii tutulacak. Sınavda başarılı olan adaylar 1 yıllık bir yüz yüze eğitime tabi tutulacak bu eğitim sonrası kendilerine bir hedef belirleyerek göreve okul müdürü olarak başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığınca bu 2 yıllık sürede takip periyodik olarak takip edilecekler. 2.yılın bitiminde hedef tutturulmadı ise okul müdürlüğü görevlerinden alınacak ve idarecilik vasfı sona erecektir. Şirket sistemlerinde yer alan CEO’sal bir işlem olarak tanımlanabilen bu sistem en kısa sürede uygulamaya geçilecektir.

Bu yazı 269 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun