MEB’den Liseden Mezun Olamayanlara Şans

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçen sene yapılmaya başlanmış olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS sınavı ile bir yükseköğretim programını kazanan, üniversiteye başlamış olan fakat liseden mezun olamayan öğrencilerine yeni bir sınav hakkı verilmiştir. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un imzası ile hayata geçirilen bu yasa, il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen metinde, eylül ayında yapılan tek ders ya da staj bitirme sınavına katılamayan, başarısız olduğu için mezun olamayan ya da başka sebeplerden dolayı mezun olamayan 2017 ve 2018 yılı eğitim ve öğretim yılı lise son sınıf öğrencilerinden üniversiteyi kazananlar ya da geçici kayıt yaptıran öğrenciler için geçerli olduğu belirtilmiştir. Bu şans başarısızlıktan ya da devamsızlıktan dolayı sınıfta kalan ya da bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmemiş olan öğrenciler için geçerli değildir.

Son Kayıt Tarihi 31 Aralık

Bu öğrencilerin mezun olmaları ve de yerleştirildikleri yükseköğretim programlarına Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi yani ÖSYM nin 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu’na göre 31 Aralık 2018 tarihine kadar kesin kayıt yaptırmaları ve aksi halde bu şanslarını kaybedecekleri belirtilmiştir. Bu sebeplerden dolayı 2018 YKS sınavı sonuçlarına göre, bir yükseköğretim programını kazanan ve geçici olarak kayıt yaptıran öğrencilerin mezun olamadıkları için yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi sağlanacaktır. Son kayıt tarihi 31 Aralık 2018’e kadar kesinlikle sınava girilmesi ve başarılı olması gerekmektedir.

Nasıl Kayıt Olunur? Yapılması Gerekenler

Bu kriterleri tutan öğrencilerin okudukları yükseköğretim kurumlarındaki geçici kayıtlarının kesin kayda dönüşebilmesini sağlamak için, öğrenimine devam ettiği halde tek dersten sorumluluğu bulunanlar ile staj bitirme sınavına girmesi gerekenlere bir sınav hakkı daha verilmesi sağlanacaktır. Yükseköğretime kayıt süresi 31 Aralık 2018 tarihi dikkate alınmalıdır. Ve bu sınavın 21 Aralık 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar yapılması ve okul müdürlükleri tarafından sorumluluk sınavları esaslarına uygun olarak yapılması gerekmektedir. Öğrencinin başarılı olması ve sınavı geçmesi halinde, öğrenci için diploma düzenlenmesine hak kazanacaktır, ve diplomasını sorunsuz bir şekilde alacağı belirtilmiştir. Detaylı bilgiler ÖSYM’nin resmi web sayfasında bulunmaktadır.

Bu yazı 294 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun