MEB’in Tavsiye Ettiği Kitaptaki Şok Eden Cümleler

Paylaş
 

MEB’in tavsiye ettiği kitaplar listesinde bulunan ve Sezai Karakoç tarafından kaleme alınan ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitapta solcular şeytan olarak nitelendirildi.

Ayrımcılığa Sebebiyet Veren Kitaplar Çocuklara Okutuluyor

Milli Eğitim Bakanlığının tavsiye ettiği ve Sezai Karakoç tarafından yazılan ‘Diriliş Neslinin Amentüsü’ adlı kitap tartışmalara neden oldu.

Ocak ayı itibariyle Kocaeli’ndeki okullara dağıtılan kitapta yer alan cümleler, okuyanlar üzerinde şok etkisi yarattı. Kitabın 13. sayfasında yer alan cümleye göre, Kur’an-ı Kerim’de solcuların şeytan safında yer aldığı ve sağcıların Allah’ın topluluğu olduğu ifadelerine yer veriliyor.

Eğitim İş Sendikası Açıklama Yaptı

Eğitim İş Sendikası’nın yaptığı açıklamada, kitapta yer alan böyle bir açıklamanın hem eğitim sistemine aykırı olduğu hem de ayrıştırıcı ifadeleri çocuklara empoze ettiği vurgulanıyor. Eğitim İş Sendikası, MEB’in örnek kitaplar listesinde yer verdiği bu kitaba dair eleştirilerde bulundu ve çocuklara ‘proje’ adı altında dağıtılan bu tür kitapların eğitime hiçbir katkısı olmadığını dile getirdi. Çağdaş bir toplumda çocuklara okutulan kitapların böyle manipüle edici söylemlere yer vermesi ise, laik eğitim sistemine karşı bir aykırılık olarak değerlendirildi. MEB’in örnek kitaplar listesine Nazım Hikmet gibi değerli yazarları eklemesini tavsiye eden Eğitim İş Sendikası, daha önce MEB’in tavsiye ettiği birçok kitabı eleştirilmiş ve kamuoyu ile bu eleştirileri paylaşmıştı.

Kitap içerisinde geçen çoğu cümlenin de faşist söylemlere yer vermesi daha birçok tartışmaya neden olacak gibi.

Bu yazı 311 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun