MEB’in Yol Haritası Hazır: Liselerde Çifte Diplomalı Dönem Başlıyor

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2018 senesinin sonuna kadar gerçekleştirmeyi planladığı projeleri belirledi. Buna göre, liselerde çifte diplomalı bir dönem başlayacak, okul öncesi eğitimden başlayarak ortaokulları da kapsayan müfredatlara Satranç Öğretim Programı eklenecek ve Öğretmenlik Meslek Kanun taslağı oluşturulacak.

Liselerde Çift Anadal Sistemi

MEB, 2018 senesinin analizini gerçekleştirdi ve Temmuz-Aralık dönemlerine ilişkin hedeflerini çizdi. Bu hedeflerde birçok maddeye yer verildi.

Maddelerde ilki ve en dikkat çekeni, liselerde çift anadal sistemine geçilecek olması. Lise öğrencileri artık eğitimlerinde tercih edebilecekleri bir başka meslek alanına dair beceriler kazanmalarına imkan tanınacak ve bu kazanımların belgelendirilmesini sağlayacak olan çift anadal gibi esnek bir yapıya geçiş sağlanacak.

Öğretmenlik Meslek Kanunu Yapılanması

Öğretmen Strateji Belgesi’ne, öğretmenliğe dair mevzuatların ihtiyaçlara göre yeniden düzenlenmesine ilişkin bir madde eklenmiş durumda. Bu durumda bir Öğretmenlik Meslek Kanunu taslağının oluşturulacağı görülüyor. Okullarda yöneticilerin ve öğretmenlerin beceri, bilgi ve tutum gibi değerlerde güncelleme yolu izlenecek. Belirli alanlarda öğretmenler ihtisas sahibi olacak ve uzaktan eğitim ile birebir eğitim olarak bir ayrım sağlayan akademik sistem hayata geçirilecek.

‘Öğretmenimle 2023’e Projesi’ adı verilen projenin kapsamında eğitim gören öğretmenlerin, mahalli olarak diğer öğretmenlere bu eğitimi vermesi planlanan bir diğer adım oldu. Bu durumda 750’den fazla öğretmen bu eğitime katılacak.

Bu yazı 330 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun