Meksika’ya TİKA’dan Eğitim Desteği

Paylaş
 

TİKA: Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının kısaltmasıdır. Tika, Meksika’nın Meksiko, Morelos, Puebla gibi eyaletlerinin kırsal kesimlerine kurduğu dijital kütüphaleri ile eğitim birimlerine destek verdi.

Geçen yıl Eylül ayonda Meksika’da olan depreme yönelik olarak, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, o bölgelere eğitimsel destek verilmesi için Meksiko, Puebla ve Morelos eyaletlerine toplamda 142 farklı eğitim birine dijital kütüphane yardımı yapıldı. Meksika’nın İnternet erişimi sağlanamayan kırsallarında hayatlarını devam ettiren çocuklar için, TİKA’nın hediye ettiği bilgisayarların içine çevrim dışı da çalışabilen, dijital kitap platformu(kütüphane) sayesinde eğitim anlamında Meksika’nın kırsal kesiminde yaşayan çocuklara fayda sağlanmış ve eğitim olanakları arttırılmıştır. Artık Meksika’nın kırsal kesimlerinde yaşayan çocuklar da rahatça bilgiye erişim sağlanabilecek eğitim kalitelerini arttıracaklardır.

Yapılan Yardımın Önemi Nedir?

Birçok çocuğun eğitim hayatına kazandırılmasında yer alan TİKA’nın yaptığı yardım karşısında: Meksika Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kuruluşlardan, Eğitimi Geliştirme Ulusal Konseyinin Kamu Sektörü ve Delegasyonlar Direktörü olan Mauricio Abaid Doblado açılış törenindeki konuşmasında eğitim alanında bu anlamlı destekten dolayı teşekkürlerini sunmuş ve bu cihazların eğitim standartlarını artıracağını önemle vurgulamıştır.

Meksika’da birçok imkândan özellikle de sosyal ve ekonomik anlamda zayıf olan köylüler ve yerli halkların zor koşullar altında yaşadığı kırsal kesimdeki öğrencilere temel düzeyde başlangıç bir eğitim olanağı sağlamak amacıyla kurulan, Eğitimi Geliştirme Ulusal Konseyi bakanlığının yeterli oranda öğrenci sayısına ulaşamadıkları için bölgeye okul kurulamadığını söylüyor. Bölgede eğitimi gönüllü öğretmenler yapıyor. Bu gönüllü öğretmenler çalıştıkları birimler aracılığı ile öğrencilere eğitim verebiliyor. Önemli bir sorunda, yeterli sayıya ulaşılamadığı için açılmayan okullar yüzünden, öğrencilerin eğitimsiz kalması, eğitim alamayan genç yaştaki bireylerin suça yönlenme oranı gün geçtikçe artıyor. Suça yönlenme oranı artan ülkede sosyal sorunlar baş gösteriyor.

Bu yazı 337 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun