Meslek Liselerinde Yeni Yapılanma: Geleneksel Türk Sanatları Eğitimleri Verilecek

Paylaş
 

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında ortak bir proje yürütülerek meslek liselerinde yeni bir yapılanma gerçekleştirilecek. Bu yapılanmanın adı ise Geleneksel Türk Sanatları Meslek Liseleri olacak. Meslek liselerindeki turizm programları üzerinde yapılan bu yapılandırma sayesinde, artık öğrencilerin katılabilecekleri farklı dallara yer verilecek. Ayrıca bütün ortaöğretim kurumlarının seçmeli ders olarak ‘Müze Eğitimi’ dersine yer vermeleri de yapılandırmanın kapsamı içerisinde yer alıyor.

Meslek Liselerinde ve Ortaöğretim Kurumlarında Yeni Yapılandırma

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ortak bir proje olarak gerçekleştirilen yeniden yapılandırma kapsamında, meslek liselerine yeni branşlar eklenecek. Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi, yeniden yapılandırmanın temelini oluşturan programdır. Ayrıca ortaöğretim kurumlarının tamamında ‘Müze Eğitimi’ dersi seçmeli ders olarak okutulmaya başlayacak. Öğrenciler bu dersi isterlerse seçme hakkına sahip olacaklar.

Meslek liselerinin kapsamında yer alacak olan Geleneksel Türk Sanatları Meslek Lisesi, Türk sanatlarını içeren bazı meslekleri barındıracak. Hat, çini, ebru, kalem işi, ahşap oymacılığı, cilt, minyatür, dokumacılık gibi alanlarda ortaöğretim seviyesindeki öğrencilere meslek dalları öğretilecek. Geleneksel Türk sanatlarının gelecek nesillere aktarılması amacını içeren bu proje, yakın dönemde devreye girecek.

İlk bu mevzuata yönelik öğretim kurumu İstanbul’da yer alacak. Öğrencilerin beceri eğitimi ve staj görme gibi işlemleri, kurulacak atölyelerde gerçek üretim alanlarında almaları proje kapsamında sağlanabilecek.

Bu yazı 422 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun