Milli Eğitim Bakanın’dan Önemli Açıklamalar

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldığı fuar açılışında önemli açıklamalarda bulundu. Konuşmalarında eğitimin amacına değinen Yılmaz Eğitimin genel amacının topluma ve kişiye öze güven kazandırmak olduğunu savundu. Öğrencilerin öz güveninin çok yüksek olduğunu ve bunda eğitimin iyiliğinin katkı sağladığını söyledi.

Malatya’da Kudüs teması ile 7. si düzenlenen Anadolu Kitap ve Kültür Fuar açılışında yaptığı konuşma sırasında, orada toplanan kişilere hitaben dünyayı yönetenin kağıt, mürekkep ve kalem olduğunu belirtti. Eğitimin iyiliğini savunarak çocukların kendilerini iyi şekilde ifade ettiği ve öz güven sorunu yaşamadığını belirtti.

Okuyanlar Daha Başarılı

Yılmaz konuşmasında okumanın önemine değinerek, okuyanların daha iyi düşündüğünü ve karar verdiğini belirtti. Türkiye’nin çok okuduğunu, birçok kitap basıldığını bunu fuarlarda oluşan ilgiden anlaşılacağını söyledi.

Yılmaz eğitimde büyük yol kat ettiklerini, Türkiye’de eğitime ayrılan kaynağın oldukça yüksek olduğunu söyleyerek diğer ülkeler arasındaki farkları anlattı. OECD ülkelerinin ortalamasına yaklaşma çabasında yola koyulduklarını, OECD ortalamasının 5.2 iken şimdi bu oranın Türkiye’ de 6.2 lere kadar çıktığını söyledi. Eğitime ayrılan pay eski zamanlarda 2.9 iken şuan bunun çok üstünde kaynağın eğitime ayrılarak, eğitime verilen önemi savundu. Türkiye birçok ülkenin eğitim olarak önüne geçmiş ve daha iyi duruma gelmiş durumda, bununda devam ederek artacağını aktardı.

İyi Gelişen Ve İfade Eden Çocuklar

Eğitimin genel amacı bireyin ifadelerini daha rahat yapması ve kendini ifade etmesi olduğunu söyleyen Yılmaz konuşmasını tamamlarken, kendinden örnekler verdi. Konuşmasında biz büyüklerimizin yanında konuşma güçlüğü çeker ve kendimizi ifade edemezdik. Şimdi ise bu durum yaşanmıyor. Herkes bir baksın evladına kendini ifade edebiliyor mu? Diye konuşmasına devam etti. Yeni neslin özgüveninin eskisinden daha fazla olduğuna, kendisini daha iyi ifade edebildiğine, bunun nedeninin ise verilen eğitimin doğru şekilde işlemiş olmasına bağladı. Eğitimin amacı kişiye bu duyguları aşılamak, evet evlatlarımızın güven duyguları, kendilerini ifade etme yetenekleri eski bizden daha iyi durumda buda eğitimde doğru işler yapıldığını gösteriyor, şeklinde sözleri ile konuşmasını tamamladı.

Bu yazı 487 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun