Milli Eğitim Bakanlığı Mağdur Etti

Paylaş
 

Milli Eğitim bakanlığının yeni liseye giriş sistemi binlerce aileyi ve öğrenciyi mağdur etti. Öğrenciler sınav sonucu başarılı olmalarına rağmen, bakanlığın uygulamaya koyduğu sistemin tercih mekanizması nedeniyle hiç bir okula yerleşemedi.

Çocuklarının imam hatip liselerine mecburi yerleştirilmesini istemeyen aileler, anadolu liselerinin kontenjanlarını arttırmasını talep etti. Meb’in bu çağrılara yanıt olarak bir toplantı yaptığı ve bir hafta içinde bu konuda yeni adımlar atacağı öğrenildi. Milli eğitim bakanlığının her sene sistem değiştirdiği ve öğrenciler için belirsizlik ve kaos ortamı yarattığı düşünülüyor. Hayallerinden bir adım daha uzaklaştırılan öğrencilerin bir kısmı özel okula giderken, özel okula gitmeye parası olmayan ve imam hatip istemeyen öğrenci 3 tercih yapabiliyor. Anadolu lisesine de yerleşemeyen öğrenci açıkta kalıyor. Gözler Meb’in yapacağı açıklamayı bekliyor

Mağdur Olan Aileler Anlatıyor

İzmir’de çocuğu 80 binde olmasına rağmen yerleştirilmeyen anne Ayşe Gürbüz çocuğunun not ortalamasının 96 olduğunu ve LGS’den 350 aldığını ifade etti. Sınavla alan liselere giremeyeceğini düşündükleri için, yerel yerleştirme tercihi yapan aile, evinin en fazla 1 KM uzağında 3 anadolu lisesi tercih etmesine rağmen tercihlerine yerleştirilmediğini ve mağdur edildiğini açıkladı. Yapılan itirazlar sonucu üzüntülü annenin aldığı cevap ise bir kez daha hayalleri yıktı ”kızınızın 6.5 gün izinsiz devamsızlığı buluyor” bu sebeple liseye giremedi açıklamasını alan anne Gürbüz, çocuğunun babası öldüğü için bir hafta gidemediği bilgisini aktardı.

Bu yazı 391 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun