Milli Eğitim Bakanlığının Ek Atama Adaletsizliği

Milli Eğitim Bakanlığı geçtiğimiz pazartesi günü yaklaşık 37 bin öğretmenin atamasını gerçekleştirdi. Boş kalan yaklaşık 3 bin kadronun ise ihtiyaç olan branşlara dağıtılacağı söylendi. Hatta MEB müstaşarı Yusuf Tekin, sonuçların da 2 gün için de açıklanacağını twitter hesabından duyurdu. Fakat yaklaşık 5 günlük bekleyişe rağmen sonuçlar açıklanmadı.

Sonunda ek atamalar için tercih alınacağını ve bu tercihlere göre yerleştirme işleminin yapılacağı duyuruldu. Bu duyuruyla birlikte kontenjanlar da açıklandı. İşte asıl adaletsizlik burada başladı. Çünkü kontenjan listesine baktığımız zaman hiç kontenjan ayrılmayan Teknik öğretmenlikler, Fransızca öğretmenliği, 85 puan ile atanabilen Sınıf Öğretmenliği, 75 ile atanabilen Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, 76 ile atanan Matematik öğretmenliği gibi alanlara 1 tane bile kontenjan ayrılmadığını gördük.

Peki bu 3227 kontenjan kime verildi?

3227 kontenjanın 2875’i Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile İHL Meslek Derslerine ayrıldı. Bu bölümlere o kadar çok kontenjan ayrılmıştı ki 60 barajını aşan herkes zaten ilk yerleştirmede atanmıştı. Şimdi 60 barajı 50’ye düşürüldü ve 50-60 aralığında olan ve söz konusu branşları tercih edebilecek adaylar da atanacak. Kontenjanın geri kalanı da yine 60 barajına takılan rahat branşlara verildi.

 

Şimdi ben oy kullandığı tüm seçimlerde AK partiye oy veren bir vatandaş olarak Milli Eğitim Bakanlığına soruyorum;

Diğer branşlarda 80-85 puan alan öğretmen adayları açıkta kalırken; hatta teknik öğretmenler için 1 kontenjan bile açılmazken bu adaletsizliğe nasıl vicdanınız el veriyor?

26’yı açanlardan atama yapıp 2 gün içinde açıklayacağız dedikten 4.5 gün sonra böyle bir duyuru yaptınız. Merakla bekleyen o insanların, ailelerin, umutları kırılan, parçalanan, yıkılan insanların ahını almaktan hiç mi korkmadınız?

Madem ki dindar bir yaklaşım sergilemek istiyorsunuz; bu ülkenin edebiyat öğretmenleri, matematik öğretmenleri ve diğerleri kafir mi sizin gözünüzde?

28 Şubat döneminde İmam Hatip mezunlarına yapılan zulmü şimdi siz başkalarına yapıyorsunuz. Son 3 yılda Din Kültürü öğretmenlerinin taban puanı 55, 25, 45… Diğer branşlarda ise inanılmaz bir yığılma var. Bu yaptığınız toplum içerisinde kutuplaşmayı nasıl körükler, hiç düşünmediniz mi?

Bizden size bir tavsiye;

Toplumun tüm kesimlerine değil de sadece kendi anlayışınızdaki insanlara hizmet etmeye devam ederseniz hem Allah’ın hem de kulun yanında bir kıymetiniz kalmaz, bu ülkedeki kutuplaşmaları daha da arttırırsınız. Lütfen adil olmaya çalışın, lütfen!..

Bu yazı 850 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun