Milli İzleme Sistemi Sınavının Detayları Belli Oluyor

Paylaş
 

2017-2018 eğitim öğretim yılının açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapmış olduğu TEOG kalkmalı açıklamasından sonra oldukça hızlı bir şekilde yaşanan gelişmeler neticesinde TEOG’un yerine milli izleme sınavı diye nitelendirilen mis uygulaması getirildi. Daha önce pilot illerde 2 hafta önce gönderilmiş olan milli izleme sistemi sınavı ile ilgili detaylar belli olmaya başladı.

Milli İzleme Sistemi Kaçıncı Sınıfları Kapsayacak?

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın TEOG kaldırıldı açıklamasından sonra getirilmesi düşünülen milli izleme sistemi 5. sınıf öğrencilerine uygulanacak. Periyot halinde devam edecek olan sınav sistemi ile 6. 7. ve 8. sınıflar ilerleyen yıllarda ortaöğretime geçiş için bu sisteme dâhil olacaklar. Milli izleme sistemi ilk defa bu yıl uygulanacak. 2017 Aralık ayında yapılacak olan sınavın net tarihi henüz belli değil.

Milli İzleme Sistemi Sınavı Hangi Dersleri Kapsayacak?

2 hafta önce pilot illere gönderilmiş olan milli izleme sistemi sınavı ile ilgili sorumlu olunan dersler ise ana ders grupları olarak belirlenmiş durumda. Buna göre mis diye kısaltılmış olan milli izleme sisteminde Türkçe, matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular yer alacak. İlk defa aralık ayında yapılacak olan milli izleme sistemi sınavında sadece İlk birkaç üniteden öğrenciler sorumlu olacak. Mis sınavı ilk olarak 15 büyük ilde pilot uygulama olarak gerçekleştirilecek. Daha sonra ise yaygınlaşarak ülke genelinde yapılmaya başlanacak.

Bu yazı 759 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun