Neden Bazı Bölümlerin Taban Puan ve Başarı Sırası Kılavuzda Yok?

Paylaş
 

Öncelikle şunu söylemekte fayda var: Kılavuzda belirtilen taban puan ve başarı sıraları 2016 yerleştirmesi sonucu elde edilen veriler. Bu yılın taban puan ve başarı sıraları yerleştirme sonuçları açıklandığında belli olacaktır ve geçen yıla göre muhakkak farklılıklar olacaktır. Tercih kılavuzunda belirtilen 2016 taban puan ve başarı sırası verileri bilgilendirme amaçlıdır. Tercih yapan adayların biraz bilinçli hareket etmesi amacıyla sunulmuştur. Örneğin; başarı sırası 146.000 olan bir aday kılavuzu incelediğinde geçen yıl en son 2731. kişiyi alan bir bölümü tercih etmemesi gerektiğini anlayabilir.

Kılavuzu incelediğimizde İlahiyat, Okul Öncesi Öğretmenliği gibi bazı bölümlerin taban puan ve başarı sırasına yer verilmediğini görüyoruz. Çünkü bu bölümlerin puan türleri değişti. Puan türleri değiştiği için bu yıl taban puan ve başarı sırası istatistikleri geçen yıldan çok farklı olacaktır. Adayları yanıltmamak için bu bölümlerin geçen yılki yerleştirme istatistikleri kılavuza eklenmedi. Bu bölümleri tercih etmek isteyen adaylar istek sıralarına göre tercih listelerini hazırlamalıdırlar. Örneğin geçen yıl YGS-4’ten alan, fakat bu yıl TS-1’den alan bir bölümün geçen yılki puan ve başarı sırasına bakıp bu yılla karşılaştırmak ve öngörüde bulunmak da pek sağlıklı olmayacaktır.

Ayrıca yeni açılacak programların da taban puan ve başarı sırası istatistiklerini kılavuzda göremiyoruz. Çünkü henüz o programlara bir yerleştirme yapılmadı ve böyle bir istatistik oluşmadı.

Bu yazı 1047 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

  1. […] Cevap: https://www.osymkilavuzu.com/neden-bazi-bolumlerin-taban-puan-ve-basari-sirasi-kilavuzda-yok/ […]

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun