ÖABT’nin Gerekliliği

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 2013 yılından itibaren uygulamaya konuldu. İlk olarak 15 branş için uygulanan ÖABT, ilerleyen yıllarda daha çok branştan adayın karşılaşacağı bir sınav olabilir. 

ÖABT ile birlikte KPSSP121 adıyla yeni bir puan türü ortaya çıktı. Bundan böyle ÖABT’nin uygulandığı branşlarda öğretmen atamaları bu puan türü ile yapılacak. ÖABT, KPSSP121 puanı üzerinde % 50 gibi yüksek bir etkiye sahip olacak.

öğretmen

ÖABT ile birlikte öğretmen atamaları için uygulanan sınav sistemi ile ilgili önemli bir sorun çözülmüş oldu. Neydi o sorun? Daha önceki sınav sisteminde sadece Türkçe, Matematik, Tarih, Coğrafya ve Vatandaşlık sorularının yer aldığı Genel Yetenek – Genel Kültür testi ile Eğitim Bilimleri testi yer alıyordu. Tüm branşlar aynı testleri çözüyordu. Örneğin; İngilizce öğretmeni olarak atanmak isteyen bir aday hiç İngilizce sorusu çözmeden atanabiliyordu. Belki İngilizcesi çok üst düzey olan bir aday atanamazken, İngilizcesi düşük seviyede olan ama Türkçeyi, matematiği veya diğer testleri iyi çözen bir aday atanabiliyordu. Tabi ki bir öğretmen diğer temel bilimler ve eğitim bilimleri ile ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Ancak bir Fizik öğretmeni her şeyden önce fizik bilmelidir. Ondan sonra diğer konulara geçmelidir. Nihayet yeni sistem tamamen bu anlayışla oluşturuldu. Artık adaylar kendi alanlarından sorular çözerek atanmaya çalışacak ve bu sorular son derece önemli olacak. ÖABT sınav puanının yarısı kadar yüksek bir değere sahip oldu. Genel Yetenek – Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinde yer alan toplam 200 soru ile ÖABT’de yer alan 50 sorunun değeri eşit seviyede. Yani ÖABT’nin bir sorusu diğer testlerin dört sorusuna bedel.

ÖABT’yi gerekli kılan bir diğer husus ise şudur; ÖABT lisans eğitimi sırasında yeterli bilgi edinemeyen ve kendini geliştiremeyen adayların daha hazır bir şekilde öğretmenlik mesleğine başlamasına zemin hazırlıyor. Çünkü adaylar her bir sorusu diğer testlerin dört sorusuna karşılık gelen ÖABT testinde en iyi netleri yapmak için çalışacak. Böylece sınava hazırlanırken ister istemez kendi alanı ile ilgili bilgi dağarcığını geliştirecektir. Böylece kendisi iyi bilen bir öğretmen öğrencilerine de daha çok bilgi aktarabilecek ve faydalı olabilecektir.

Sonuç olarak ÖABT, öğretmen atamalarının daha sağlıklı bir şekilde yapılması adına çok önemli bir adım. ÖABT ile birlikte adaylar hem daha hazır bir şekilde öğretmenlik mesleğine başlayacak hem de kendi alanında daha bilgili olanlar öğretmen olabilecek.

Bu yazı 873 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun