ÖABT’ye Nasıl Çalışmalıyım?

ÖABT (Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi) 2013 yılından itibaren uygulanmaya başladı. Bu sınav la birlikte öğretmen adaylarının genel yetenek-genel kültür ve eğitim bilimleri testlerinin yanında kendi alanları ile ilgili yeterliliği ölçülüyor.

öğretmen

ÖABT’de çıkan 50 soru diğer oturumlarda çıkan toplam 200 soru ile eşdeğerde. Yani öğretmen adayları toplamda 250 soru çözecek. Bunun 50’si ÖABT soruları; fakat ÖABT’nin etkisi % 50. Dolayısıyla bu sınavda başarılı olmak atanma olasılığını büyük ölçüde arttırıyor. Bir örnek verecek olursam; benim edebiyatçı bir arkadaşım 2013 ÖABT’de P10 puanında 6220. sıradaydı. Fakat P121 sırası 2690’dı. Branşından toplam 3000 civarı kişi atandı. Arkadaşım da onların içindeydi. ÖABT olmasa atanamazdı.

Biz de tecrübeli arkadaşların düşüncelerini ve denediğimiz yöntemleri derleyerek ÖABT’ye nasıl çalışılması gerektiği konusunda birkaç fikir geliştirdik. Bunları sizinle paylaşmak istiyoruz.

Öncelikle kaynak olarak en doğru tercihin üniversitelerde okutulan akademik yayınlar olduğunu söyleyebiliriz. Açıköğretim için hazırlanan ve internetten ulaşabileceğimiz kaynakları da bu çerçevede değerlendirebiliriz. Bunun dışında sınava hazırlık için piyasaya sürülen kitaplardan da faydalanmakta yarar var. Çünkü özellikle zamanın daraldığı dönemlerde bu kitaplar daha kullanışlı olacaktır. Soru pratiği kazanmak ve bilgi dağarcığını geliştirmek için de bol bol soru çözmek gerekir. Bunun için mümkün olduğunca fazla kaynaktan yararlanmak gerekir.

Kendi alanımız olsa da ÖABT’de daha önce hiç karşılaşmadığımız bilgilerin sınandığını görüyoruz. Bunun için mümkün olduğunca çok kaynaktan yararlanmalı ve bilgilerimizi arttırıp pekiştirmeliyiz. Bir kere çalışmakla bilginin hafızada kalıcı olmayacağını, etkili öğrenme için bol bol tekrar yapmamız gerektiğini unutmamalıyız. Bunun için de birkaç tane alan bilgisi kitabı alıp hepsinden ilgili konuyu ayrı ayrı çalışmalı, daha sonra yine farklı kaynaklardan soru çözümü yapmalıyız. Fakat bir konu için yapılan çalışmaları belli bir zamana sıkıştırmamalıyız. Örneğin bu hafta çalışıp sorularını da çözdüğümüz bir konuyu çok iyi bir şekilde öğrendiğimizi düşünebiliriz; fakat aylar sonra gireceğimiz sınav için bu bilgiler kalıcı olmayabilir. Kalıcı hale getirmek için belirli aralıklarla tekrar yapmalıyız. Mesela bugün çalıştığımız bir konuyu yarın, bir hafta sonra ve bir ay sonra tekrar edersek daha kalıcı bir öğrenme gerçekleştirmiş oluruz.

Sonuç itibariyle ÖABT’ye çalışırken başta akademik yayınlar olmak üzere mümkün olduğunca fazla kaynaktan yararlanmalı, soru çözmeli ve sık sık tekrar yapmalıyız.

Bu yazı 1867 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun