Öğretmen Yetiştirme Programları Yeniden Yapılandırılacak

Paylaş
 

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, öğretmen eğitimlerinin MEB, YÖK ve eğitim fakülteleriyle birlikte yeniden yapılandırılacağını açıkladı.

YÖK tarafından Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde 22- 23 Eylül tarihlerinde düzenlenen çalıştaya, 41 eğitim bilimleri fakültesinden toplam 189 öğretim üyesi ile 29 eğitim bilimleri enstitüsünün idarecileri ve MEB’den uzmanlar katıldı.

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ile yaptığı ön görüşmede konuyla ilgili alınan kararı bir protokole bağlayacaklarını belirtirken öğretmen eğitimlerine yönelik olan bu çalışmaların hazırlanacak protokol doğrultusunda ilerleyeceğini bildirdi.

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Mehmet Şişman da eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme ile ilgili yapılan bu çalışma ile yatay büyüme sağlayacaklarını belirterek bundan sonraki hedeflerinin, dikey yönde geliştirme olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017-2018 Akademik Yılı açılış töreninde vurguladığı öğretmen yetiştirme ve niteliğinin geliştirilmesine yönelik açıklaması doğrultusunda bir eylem planı ortaya koymaya çalıştıklarını ifade etti.

YÖK olarak eğitim fakülteleri ve öğretmen yetiştirme alanında yapılan yenilikleri anlatan Şişman, öğretmenlik lisans programlarını güncelleyip öğretmenlik için baraj uygulaması getirdiklerini ifade etti. Fakülteler arasındaki programlar ve derslerle ilgili olarak haftalık ders saati, kredisi ve Avrupa Kredi Transfer Sistemi (AKTS) yönünden standartlaşmaya gidildiğini belirtirken çekirdek programlar oluşturulduğunu, seçmeli derslerde yeni düzenlemeler yapıldığını, öğretmenlik uygulama döneminin iki dönem olarak düzenlendiğini anlattı.

Öğretmen yetiştirmede, hizmet öncesi ve hizmet içinde eğitim olacak şekilde düşünmek gerektiğini anlatan Şişman ek olarak, MEB’de çalışan 1 milyon öğretmenin % 1.43’ü enstitü, % 2.24’ü ön lisans, % 87.36’sı lisans, % 9.29’u yüksek lisans, % 0.14’ü doktora mezunu olduğunu sözlerine ekledi.

Çalıştay Konuları

İki gün süren çalıştay konuları arasında, Öğretmenlik lisansüstü eğitim açma standartları, uzaktan eğitim lisansüstü programları, lisansüstü eğitim-öğretim süreci, lisansüstü eğitimde kurumlar arası iş birliği, araştırma, proje, tez konularını ve süreçlerini, programlardan mezun olanların istihdamı başlıkları ele alındı.

Çalıştayın kapanış oturumunda 34 çalışma grubu oluşturuldu ve ele alınan eğitim bilimleri ve öğretmen yetiştirme lisansüstü eğitimdeki sorunlar ile fırsatlara yönelik hazırlanan raporlar tartışıldı. Çalıştayla ilgili detaylı rapor, önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

Bu yazı 284 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun