Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) Pazar Günü

Paylaş
 

Öğretmen adayları için ÖSYM tarafından hazırlanan, alan sınavı geldi çattı. İlk ve ikinci oturum geride bıraktığımız hafta yapılan sınavın özel alan sınavı bu Pazar günü yapılacak. Adaylar için hayati bir öneme sahip olan bu sınavda Türkçe, ilköğretim matematik, fen ve teknoloji, sosyal bilgiler, Tarih, Türk dili ve edebiyatı, coğrafya, matematik, fizik, kimya, biyoloji, din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin yanı sıra Almanca, İngilizce, sınıf ve rehber öğretmenliği alanlarında uygulanacak.

öabt

Özel alan sınavında yarışacak adaylar 40 soruluk alan bilgisi testi ve 10 soruluk alan eğitimi testine girecek. 75 dakikalık bir sürede adaylar sınavlarını tamamlamaya çalışacaklar. Adayların sosyal medya üzerindeki tartışmalarına bakılacak olursa iki farklı konu başlığında şikayetlerinin bulunduğu gözlerden kaçmıyor.

Neden Her İlde Yapılmıyor

Adayların sosyal medya hesaplarında en fazla isyan ettiği konu başlıkları arasında bu sınavların her ilde yapılmıyor olması geliyor. Sınavın güvenilirliğinin sağlanması ve adayların sınava adapte olması için bu sınavların adayların illerinde yapılması büyük bir önem taşırken, çoğu aday büyük şehirlerde sınava girmek zorunda kaldığı için bir gün önceden o ile gitmek zorunda kalıyor. Sınavın verdiği heyecanı da hesaba katınca ortaya ciddi bir sıkıntının çıktığını da söylemek mümkün oluyor.

Adayların en çok yorum yaptığı konu başlıklarından bir diğeri ise, tüm öğretmen adaylarının alan sınavına girmiyor olmasınaydı. Bilindiği gibi aday sayısının fazla olduğu branşlarda alan sınavı yer aldığı için KPSS puan sonuçlarına etki etmesi mümkün olurken diğer alanlarda yer alan öğretmen adaylarının sadece iki oturumla seçilmesi de ciddi anlamda sorunların yaşanması anlamına geliyor.

Kpss Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Bu konuda sadece geçen seneki açıklama sürelerine göre bir yorum yapmak mümkün olurken, genelde sonuçların temmuz ayının son haftalarına doğru açıklandığını görüyoruz. Son senelerde sonuçların açıklanma hızının artmasını göz önünde bulundurarak zayıf bir ihtimalde olsa bayramdan önce sonuçların açıklanmasını bekleyebiliriz. Yakın bir gelecekte bu sürenin daha kısalacağı söylense bile yine de alan sınavına giren adaylarının bu açıklama için ve sınav sonuçlarının ortaya çıkması için biraz daha beklemeleri gerekiyor.

Bu yazı 1034 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun