Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT)

Paylaş
 

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), 2013 yılından itibaren 15 branşta uygulanmaya başlandı. Öğretmen atamalarında kullanılan KPSSP121 puanını % 50 gibi yüksek bir oranda etkileyen ÖABT 50 sorudan oluşmakta ve bu 50 soru için adaylara 75 dakika süre verilmektedir. ÖABT, öğretmen adayları için KPSS’nin en önemli oturumudur. Diğer iki oturumda adaylara toplam 200 soru yöneltilirken bu oturumda adaylara kendi alanlarından 50 soru sorulmaktadır. Sonuç olarak ise ÖABT ile diğer iki oturumun toplamı aynı değerdedir. Genel Yetenek – Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerinde yer alan 4 soru ÖABT’nin 1 sorusuna karşılık gelmektedir. ÖABT’nin uygulandığı öğretmenlik branşları ise şunlardır;

öabt

1) Türkçe
2) İlköğretim Matematik
3) Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji
4) Sosyal Bilgiler
5) Türk Dili ve Edebiyatı
6) Tarih
7) Coğrafya
8) Matematik (Lise)
9) Fizik
10) Kimya
11) Biyoloji
12) Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
13) Yabancı Dil (Almanca)
14) Yabancı Dil (Fransızca)
15) Yabancı Dil (İngilizce)

Yukarıdaki branşlardan birinde öğretmenlik yeterliliğine sahip olan ve Milli Eğitim Bakanlığının öğretmen kadrolarına başvurmak isteyen adayların ÖABT’ye girmesi zorunludur. Öğretmen kadrolarına başvurmak isteyen adayların ayrıca Genel Yetenek – Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri testlerini de çözmesi gerekir. Bu branşların dışında kalan öğretmenlikler için KPSSP10 puanı kullanılacaktır.

Genel Yetenek – Genel Kültür testi cumartesi sabah oturumunda, Eğitim Bilimleri testi cumartesi öğleden sonra oturumunda gerçekleştirilir. ÖABT ise ertesi hafta pazar sabahı 9.30’da uygulanır.

ÖABT’ye katılacak olan adayların başvuru formunda yer alan ve “b) ÖABT’ye katılacağım” alanını işaretlemesi gerekir. Bu oturuma katılmayacak olan adayların ise “a) ÖABT’ye katılmak istemiyorum” alanını işaretlemesi gerekir.

 

ÖABT Sınav Merkezleri

2013 yılında ÖSYM ÖABT’nin 17 ilde uygulanacağını açıkladı. Başvuru formunda bu 17 ilden herhangi birine yer vermeyen adaylar ise mümkün olan en yakın sınav merkezine atandı. ÖABT’nin yapıldığı iller şunlar; Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Sivas, Trabzon, Van.

ÖABT Başvuru Ücreti Kaç TL?

2013 Yılında ÖABT başvuru ücreti 50 TL olarak belirlenmiştir.

ÖABT Sınav Giriş Belgesi

ÖABT sınav giriş belgeniz sınava 10 gün kala hazır hale getirilir. Son 10 gün boyunca ais.osym.gov.tr’den TC Kimlik No ve şifrenizi kullanarak ÖABT sınav giriş belgesinin çıktısını alabilirsiniz. Ayrıca adayların adreslerine sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

ÖSYM tarafından her bir oturum için ayrı ayrı sınav giriş belgesi düzenlendiğini ve her giriş belgesinin sadece bir oturumda kullanıldığını unutmamak gerekir. Ayrıca sınava giderken nüfus cüzdanı veya pasaportunuzu da mutlaka yanınızda bulundurun.Sürücü belgesi (ehliyet), meslek kimlik kartları, öğrenci kimliği vs. ile sınava girilmesine izin verilmeyecektir.

Ayrıca sınava gireceğiniz okulu daha önceden gidip görmenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı 1055 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun