OHAL Komisyonundan İhraç Açıklaması

Paylaş
 

Kısa adı OHAL Komisyonu olan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonu yeni bir duyuru yayımladı. OHAL Komisyonu’nun kamuoyuna duyurduğu bu yeni haberde komisyonun yaptığı incelemeler sonucu devletteki görevlerinden atılan memurların sayısı açıklandı. Olağanüstü Halin duyurulmasından sonra kamuda çalışan 131.922 kişi kamudaki işlerinden uzaklaştırılmıştı. Uzaklaştırılan bu kişilerin bir kısmı yapılan incelemeler sonucu görevlerine geri döner iken bazılarının ise işleri ile ilişikleri tamamen kesilmişti. Verilen rakamlara göre kamudaki işlerinden kesin olarak ihraç edilen kişi sayısı 125.678 olarak açıklandı. Yapılan açıklamalara göre bu ihraçların dışında 3.483 kişinin ise mevcut rütbeleri alındı. Ayrıca verilen rakamlara göre yapılan incelemelerde 2.761 kurum ya da kuruluşun da tamamen kapatılmasına karar verildi.

Komisyon ve İşlevi

Olağanüstü Hal süresince yayınlanan KHK’lar ile görevlerinden alınan kişiler ve kapatılan kurumlar hakkında inceleme yapmak üzere 22 Mayıs 2017’de kurulan kurumun yedi üyesi ve iki yüz elli personeli bulunuyor. 17 Temmuz 2017’de başvuruları incelemeye başlayan komisyona bu süre zarfında on binlerce başvuru gerçekleşti. Bu başvurulardan yüz yirmi beş bin tanesi ise incelenmek üzere kabul edildi. Bu komisyonun kamudaki görevlerin ihraç edilen kişileri ve kapatılan kurumları incelemek dışında devlet tarafından bursları kesilen öğrencilerin durumlarını görüşmek gibi görevleri de bulunuyor. Ayrıca kurum bir yılı aşkın süre zarfında emekli olan ancak rütbeleri alınan güvenlik personellerinin durumunu da görüştü. Komisyonun kendi içerisinde görev yapan iki yüz elli personelin sekseni ise raportörlerden oluşuyor. Raportörleri oluşturan grupta ise müfettişler, hakimler ve uzmanlar bulunuyor.

Sonuçlar

Kurum, incelemeleri yapar iken yirmiyi aşkın kuruluştan ilgili kişilerin bilgilerini toplayarak bunları bir sistemde kaydederek işlemlerini yaptı. Ayrıca verilen kararlar da UYAP adı verilen bu sistem üzerinden kontrol edilebiliyor. Kurumdan yapılan açıklamaya göre şimdiye dek 440 bin evrak sisteme kaydedildi ve arşivlendi. 22 Aralık 2018’de başvuru incelemeye başlayan komisyon 435 bin evrakın incelemesini tamamladı. Komisyon ayrıca kurumun yaptığı işlemler ve yapısı hakkında kamuya bir bilgilendirme yapmak amacı ile de bir grafik hazırlayarak bunu çeşitli mecralarda yayınlamaya başladı.

Bu yazı 235 kere okundu.
  • Site Yorum
  • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun